مهر در گزارشی بررسی كرد؛

چراغ سبز وزارت ورزش به سرپرستان

چراغ سبز وزارت ورزش به سرپرستان

اخبار ورزشی: سرپرست ها و ورود آنها به انتخابات از چالش های همیشگی در ارتباط با فدراسیون ها بوده در حالی که وزارت ورزش تاکید دارد هیچ منع و مخالفتی در این مورد وجود ندارد.به گزارش اخبار ورزشی به نقل از مهر، از زمانیکه تعیین سرپرست برای فدراسیون ها مورد اقبال وزارت ورزش قرار گرفت و به تدریج و با هر بهانه ای به آن به عنوان یک رسم در ورزش و انتخاباتش عمل شد تا به امروز، این دسته افراد و کاندیدا شدن شان چالش های زیادی پیش روی انتخابات قرار داده تا آنجا که حتی گاهی پای استعفا و کنار گذاشته شدن هم به میان آمده است.
کناره گیری سرپرست فدراسیون اسکیت همچون این موارد است؛ فریبا مددی سه ماه بعد از آن که به عنوان سرپرست فدراسیون اسکیت برگزیده شد برای ورود به انتخابات این فدراسیون کاندیدا شد و بنا بر این وزارت ورزش قبل از موعد انتخابات، حکم سرپرستی جدید این فدراسیون را برای محمدرضا فضلی صادر کرد.
اینگونه فریبا مددی با سابقه چهارماه سرپرستی فدراسیون اسکیت در انتخابات این فدراسیون (۲ بهمن ماه ۱۴۰۰) شرکت کرد بااینکه برخی حواشی پیرامون او موجب شد قبل از رای گیری تصمیم به انصراف بگیرد و قید ریاست را بزند.
سرپرست هایی با شرایط فریبا مددی در ورزش ایران بوده و هستند، مانند علیرضا پورسلمان که دو ماه پیش سرپرست فدراسیون شمشیربازی شد و حالا تک کاندیدا برای ریاست این فدراسیون بشمار می رود. البته هنوز زمان تشکیل مجمع انتخاباتی فدراسیون شمشیربازی معین نیست و این که اصلا عمر سرپرستی پورسلمان و ماموریت سه ماهه اش به روز انتخابات منتهی می شود یا نه اما ورود به انتخابات به عنوان سرپرست باردیگر این مساله و پرسش های مربوط به آنرا زنده کرد که اصلا موضع دقیق قانون و وزارت ورزش در مورد سرپرست ها و ورود آنها به انتخابات چیست؟
البته این اخلاقی نیست کسی که مامور به مهیا کردن شرایط انتخابات و برگزاری آنست خود کاندیدای آن هم باشد چون شائبه مهندسی و رهبری مجمع تشدید می شود، شاید بنا بر این بود که حداقل در وزارت قبل با افراد گزینه دراین زمینه اتمام حجت می شد سپس حکم سرپرستی برای آنها صادر می شد در حالی که اساسنامه فدراسیون های ورزشی هیچ منعی برای ورود سرپرست ها به انتخابات ندارد.
اساسنامه فدراسیون های که ملاک برگزاری انتخابات فدراسیون ها است، تیرماه سال ۱۴۰۰ توسط شورای نگهبان تصویب و مردادماه از طرف وزارت ورزش به فدراسیون ها ابلاغ گردید. شرایط نامزدهای ریاست فدراسیون در ماده ۲۲ این اساسنامه تعریف شده است اما در هیچ بخشی، محدودیتی برای افراد و کاندیدا شدن شان تعیین نشده است حتی برای سرپرست ها؛ به همین دلیل وزارت ورزش مانع ورود سرپرست ها به وزارت ورزش ندارد و حتی استعفای آنها برای حضور در مجمع را هم لازم نمی داند چونکه اصلا اساسنامه باید و نبایدی دراین زمینه تعیین نکرده است.

آرش فرهادیان مدیرکل امور مشترک فدراسیون های ورزشی در گفتگو با خبرنگار مهر دراین زمینه اظهار داشت: وزارت ورزش در تمام امور تابع قانون است. قانون انتخابات فدراسیون ها را اساسنامه آنها تعیین می کند. طبق اساسنامه و حتی بخشنامه انتخاباتی، سرپرست بودن و کاندیدا شدن منافاتی با یکدیگر ندارد. بدین سبب در مورد این که سرپرست فدراسیون، کاندیدای ریاست همان فدراسیون شود هی ممنوعیتی وجود ندراد.
وی افزود: شاید درست این باشد که بمنظور جلوگیری از ایجاد شائبه، کاندیداهای انتخابات، سرپرست نباشند اما طبیعی است که نمی توان انتظار داشت این مسئله توسط همه رعایت شود چونکه قانونی منع و محدودیتی برای آن ندارد.
مدیرکل امور مشترک فدراسیون های ورزشی در پاسخ به این که «با در نظر گرفتن جنبه های اخلاقی موضوع، سفارش وزارت ورزش دراین زمینه به سرپرست ها چیست؟»، اشاره کرد: کاندیدا شدن حق تمام افرادی است که شرایط لازم برای ریاست را دارند، بدین سبب نمی توان این حق را به صرف سرپرست بودن از کسی گرفت به ویژه که اساسنامه این اجازه را به ما نمی دهد. شاید دراین زمینه سفارش های شخصی داشته باشیم اما به لحاظ حقوقی و قانونی هیچ سفارش و منعی نمی توان داشت.
«استعفا و این که سرپرست هایی که کاندیدای ریاست می شوند لزوما باید قبل از برگزاری مجمع استعفا دهند یا ضرورتی به این کار نیست» موضوع دیگری بود که این مقام مسئول به آن پاسخ منفی داد.
فرهادیان دراین زمینه اظهار داشت: اگر حضور سرپرست ها در انتخابات تبعاتی داشت حتما قانونگذار با لحاظ کردن آنها، قوانین لازم و تکمیلی را ارائه نمود. قانون نه اشاره ای به منعِ حضور سرپرست ها داشته و نه لزوم استعفای آنها. بدین سبب مطابق با اساسنامه، سرپرستان فدراسیون های ورزشی در صورت دارا بودن شرایط لازم می توانند کاندیدای انتخابات شوند بدون این که نیاز به استعفا داشته باشند.


منبع:

1401/09/09
10:00:41
5.0 / 5
264
تگهای خبر: بازی , حقوق , شركت , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی