به خون دل خورده ها نیاز است؛

كامرانی: درهای فدراسیون بسته است

كامرانی: درهای فدراسیون بسته است

اخبار ورزشی: گارد راس پیشین تیم ملی بسكتبال با انتقاد از برخی شرایط فعلی این رشته اظهار داشت كه درهای فدراسیون به روی بازیكنان بسته است و فقط نورچشمی ها به آن می روند.مهدی كامرانی كه دومین حضور متوالی در لیگ برتر بسكتبال با تیم شیمیدر را سپری می كند در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد عملكرد این تیم در نیم فصل نخست مسابقات توضیح داد. او همینطور در قسمتی از صحبت های خود انتقاداتی از فدراسیون بسكتبال و مدیریت این فدراسیون بیان نمود.
وی ضمن مطرح كردن پیشنهادی در ارتباط با افزایش زمان هر یك از كوارترهای مسابقات، اصرار كرد كه تضمین آینده بسكتبال باید فكر جمعی در این رشته حاكم شود در حالی كه امروز درهای فدراسیون به روی خیلی ها همچون بازیكنان بسته شده است.
نیم فصل نخست را با فراز و نشیب سپری كردیم
مهدی كامرانی با اشاره به اینكه عملكرد شیمیدر در نیم فصل نخست لیگ برتر با فراز و نشیب هایی همراه بود، اظهار داشت: همین موجب شد طی سه هفته متوالی متحمل شكست شویم. البته به مرور ثبات لازم را پیدا كردیم طوریكه هر چه به انتها نیم فصل نزدیك شدیم، شرایط مان بهتر شد. این شرایط را برای نیم فصل دوم هم داریم و كوشیدیم از آغاز این مرحله خودرا به هدف نزدیك تر نماییم.
همه تیم ها گرفتار شرایط ابتدای فصل ما شدند
وی اشاره كرد: البته شرایطی كه گریبانگیر شیمیدر شد به صورتی برای همه تیم ها به وجود آمد اما در فواصل زمانی متفاوت؛ شیمیدر در هفته های ابتدایی كه قرعه دیدارهایش سنگین بود با این شرایط مواجه گردید اما پس از آن به مرور دیگر تیم ها هم اسیر همین شرایط شدند. بنابراین درانتها نیم فصل هیچ تیمی بدون باخت نبود ضمن اینكه وضعیت بگونه ای است كه همه تیم های مدعی شانس یكسانی برای قهرمانی دارند.
لیگ برتر هنوز به پختگی نرسیده است
ملی پوش پیشین بسكتبال با اشاره به اینكه لیگ برتر ایران هنوز به پختگی لازم نرسیده، تصریح كرد: تعداد تیم های حاضر در مسابقات امسال نسبت به همیشه بیشتر است اما این لیگ هم نقاط ضعف خودرا دارد. به نظر بسكتبال ما سال های قبل لیگ بهتری داشت. این حرف را با در نظرگرفتن خیلی مسائل می گویم. امروز شرایطی بگونه ای است كه همه بازیكنان بسكتبال را به معنای واقعی متوجه می شوند. نه اینكه در گذشته چنین نبوده است. نه؛ منظورم این نیست اما بادر نظر گرفتن این مهم و اینكه همه تیم ها حتی ته جدولی ها نسبت به قبل رشد بهترین داشته اند، شرایط باید ایده آل تر باشد.
به نقاط قوت گذشته بسنده نكنیم
وی در این رابطه افزود: البته اعتقاد دارم در كل مقایسه تیم ها با یكدیگر كار اشتباهی است اما در گذشته گاهی كارهای خوبی انجام می شد. نباید به آنها بسنده نماییم بلكه باید چندگام رو به جلو حركت نماییم.

لزوم حضور سه بازیكن خارجی در تركیب برخی تیم ها
این بازیكن با تاكید بر اینكه برای داشتن بسكتبال پویاتر باید به تیم های ضعیف تر توجه بیشتری شود، تصریح كرد: اینكه مثلا این تیم ها بتوانند در نقل و انتقالات سه بازیكن خارجی جذب كنند، كمك می نماید كه بتوانند رقابت بهتری با دیگر تیم ها داشته باشند. نتیجه این كار برای آینده بسكتبال، داشتن تیم های بهتر به خصوص در استانها می شود، در جذب تماشاگر هم موثر می شود. در سال هایی كه تیم های لیگ برتری مجوز جذب سه بازیكن خارجی داشتند، شرایط لیگ در كل بهتر بود. هرچه بازیكنان قوی بیشتری در مسابقات حضور داشته باشند، لیگ قویتر می شود.
یك پیشنهاد؛ زمان هر كوارتر ۱۲ دقیقه شود
كامرانی همین طور یك پیشنهاد بیان كرد در خصوص افزایش زمان هر كوارتر دیدارهای لیگ برتر از ۱۰ به ۱۲ دقیقه؛ وی در این حوزه اظهار داشت: این مساله برای به كارگیری بیشتر بازیكنان جوان موثر است. وقتی زمان هر كوارتر بیشتر باشد، مربی اجبار بیشتری جهت استفاده از همه بازیكنان خواهد داشت چونكه یك بازیكن قاعدتا نمی تواند ۴۸ دقیقه برای تیمش بازی كند، در نتیجه مربی مجبور است به سمت بازیكنان جوان هم برود.
چینی ها هم از این شیو بهره می برند
وی با اشاره به اینكه چینی ها سال هاست كه از چنین روشی در رقابت های باشگاه های خود بهره می برند، تصریح كرد: بعید می دانم فدراسیون جهانی بسكتبال یا فدراسیون آسیایی این رشته مشكلی با این قضیه داشته باشند. اگر غیر از این بود حتما با اقدام چینی ها هم مخالفت می شد.
بسكتبال را نمی توان مانند ۱۰ سال پیش اداره كرد
بازیكن تیم شیمیدر با تاكید بر اینكه این مسئله می تواند حتی در جذب اسپانسر هم موثر باشد، خاطرنشان كرد: افزایش زمان بازی بسكتبال در جذب اسپانسر بی تاثیر نیست. یكی از دلایلی كه اسپانسرها به سمت فوتبال گرایش دارند، زمان ۹۰ دقیقه ای آن است. به هر حال بسكتبال را نمی توان مانند ۱۰سال پیش اداره نمی گردد.
«رابطه» بازی را در بسكتبال بردارید
گارد راس بسكتبال با اشاره به اینكه یكبار این پیشنهاد را مطرح كردم اما توجهی به آن نشد، یك سوژه را تصریح كرد و اینكه در چند فصل لیگ برتر قانون «سهمیه ملی» اعمال شد. وی سپس اظهار داشت: این قانون فقط به ضرر بازیكن و به نفع باشگاه بود به خصوص كه در قرارداد بازیكنان و كاهش مبلغ آن هم تاثیر داشت. این قانون به درخواست چند نفری كه رابطه حسنه ای میان آنها و فدراسیون بود، اعمال شد و پس از چند سال هم برداشته باشد. این گونه رابطه ها و استفاده هایی كه از آنها می شود باید برداشته شود.
انتقاد شود به حساب دشمنی گذاشته می شود
كامرانی در همین رابطه اضافه كرد: به واسطه این رابطه ها نباید جوی ایجاد شود كه به خاطر آن، انتقاد دیگر افراد به حساب دشمنی آنها گذاشته شود. بسكتبال برای همه است. فدراسیون نباید فقط از اطرافیان خود مشورت بگیرد به خصوص كه با «به به و چه چه» هیچ چیزی درست نمی گردد.
از بین همه بازیكنان فقط «صمد» به فدراسیون می رود
او همینطور از عملكرد فدراسیون بسكتبال در ارتباط با چگونگی بهره گیری از بازیكنان و تجربه های آن انتقاد نمود و اظهار داشت: در نشست هایی كه فدراسیون بسكتبال در ارتباط با موضوعات مختلف برگزار می نماید، به جز صمد نیكخواه بهرامی كه كاپیتان تیم ملی است، از حضور دیگر بازیكنان استفاده نمی گردد. فدراسیون حتی برای تشكیل كمیته ویژه ورزشكاران هم اقدام نكرده تا حداقل اینگونه بتوانیم صحبت های خودرا مطرح نماییم.
مشكلات را از زبان بازیكن بشنوید نه لیدر!
بسكتبالیست كشورمان كه با تیم ملی در المپیك ۲۰۰۸ پكن حضور داشت، همین طور گفت با اشاره به اینكه خیلی از مشكلات باید از دهان بازیكن مطرح شود نه لیدر تیم گفتگو با خبرنگار مهر را ادامه داد.
بسكتبال به «خون دل خورده ها» نیاز دارد
وی اشاره كرد: بسكتبال به كسانی نیاز دارد كه برای این رشته خون دل خوردند. این افراد می توانند از قشر مربیان، داوران، بازیكنان و... باشد. بدین سبب فدراسیون بسكتبال در را به روی اهالی این رشته نبندد. كسی كه در بسكتبال ریاست می كند، كار سختی دارد بدین سبب باید اجازه دهد كه فكر جمعی در این رشته باشد. همه هم باید كمك حال باشند البته اگر شرایط مورد نظر ایجاد شود.
درهای فدراسیون به روی بازیكنان بسته شده
كامرانی با اشاره به اینكه بعضی از بازیكنان تیم ملی می توانند در آینده بهترین رئیس برای فدراسیون باشند، تصریح كرد: بدون توجه به این مسئله، درهای فدراسیون به روی این بازیكنان بسته شده است. من قصد ندارم خودم را تحمیل كنم اما اگر به فكر آینده بسكتبال هستیم باید به همه این موارد توجه لازم و كافی شود.
كاری كه با من كردند، قشنگ نبود
بازگشت به تیم ملی كه در زمان حضور بسكتبال ایران در رقابت های انتخابی جام جهانی در مورد مهدی كامرانی مطرح بود، دیگر موضوعی بود كه این بازیكن در ارتباط با آن توضیح داد. وی با یادآوری اینكه زمان درك باورمن از تركیب تیم ملی كنار گذاشته شد، اظهار داشت: كاری كه با من انجام شد، قشنگ نبود. با یك سیاست خاص عده ای از بازیكنان را از تركیب كنار گذاشتند در حالی كه همچنان مفید بودند. سوژه بازیكن سالاری هم همان زمان كلید خورد.

گذشت زمان نشان داد چه صدمه ای به تیم ملی وارد شده
وی تصریح كرد: اعلام گردید كه این جابه جایی ها با نظر باورمن انجام می شود، مربی كه فدراسیون در آمدن او دخالت زیادی نداشت و این نقطه ضعف فدراسیون آن زمان بود. در واقع فدراسیون بسكتبال، آن زمان خودرا در اختیار یك مربی گذاشت و چنین برنامه هایی با نظر او اعمال شد اما گذشت زمان نشان داد كه چه صدمه ای به تیم ملی و بازیكنان وارد شد.
دستِ كسانی كه موجب دوری من از تیم ملی شدند، رو شده است
ملی پوش پیشین بسكتبال اظهار داشت: آن زمان میانگین سنی را هم بهانه كردند در حالی كه همه می دانیم سوژه سن و سال فقط یك بهانه است. «لوئیز اسكولا» در حضور مسی بعنوان برترین بازیكن تاریخ فوتبال آرژانتین برگزیده شد در حالی كه ۴۰ ساله بود. در هر صورت آن زمان با ما كاری شد كه تاوانش را دادیم بااینكه حالا دست كسانی كه موجب آن بودند، رو شده است.
كسانیكه به بسكتبال ضربه زدند همچنان راه خودشان را می روند
این بازیكن لیگ برتری بسكتبال اشاره كرد: در هر صورت برخی افراد از قدرت شان بهره برده و اینچنین به امثال من و بسكتبال ضربه زدند. آنها كماكان راه خودرا می روند و می توانند با افكار خود به فدراسیون و رئیسش ضربه بزنند. در این صورت فدراسیون حال و روز فدراسیون قبل را پیدا خواهدنمود. رئیس فدراسیون باید به این مساله آگاه باشد.
فقط از «نور چشمی» ها استفاده نشود
مهدی كامرانی درانتها گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ۲۰ سال عمرم را صرف بسكتبال كردم اما یك دفعه هم با من تماسی گرفته نشده است. حتما كه نباید بازیكن نور چشم فدراسیون باشد تا از او نظرخواهی شود. خوب است كه برای داشتن لیگی بهتر از ما بازیكنان كه درگیر رقابت ها هستیم، مشورت گرفته شود. این در نهایت به نفع بسكتبال خواهد بود.


منبع:

1398/10/07
09:38:15
5.0 / 5
4776
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی