باید ۹ مَرد پیدا كنیم

افشاگری آذری از جلسه محرمانه فیفا و AFC برای تدوین اساسنامه ایران

افشاگری آذری از جلسه محرمانه فیفا و AFC برای تدوین اساسنامه ایران

به گزارش اخبار ورزشی عضو مجمع فدراسیون فوتبال از جلسه محرمانه نمایندگان فیفا و كنفدراسیون فوتبال آسیا در ایران برای تدوین اساسنامه جدید فدراسیون كشورمان در سال ۲۰۱۹ پرده برداشت.به گزارش اخبار ورزشی به نقل از مهر، سعید آذری درباره ایرادات اساسنامه فدراسیون فوتبال در آستانه انتخابات این فدراسیون اظهار داشت: امروز با آقای شكوری (سرپرست دبیر كلی فدراسیون فوتبال) صحبت می كردم. این اساسنامه طبق مصوبات قبلی باید در مجمع بعدی لحاظ شود و نیاز است ۹ نفر دیگر از اعضای مجمع درخواست بدهند. در این صورت دبیر كل موظف است در نخستین مجمعی كه در پیش است این بحث را مطرح كند و در مورد مفاد اساسنامه پیش از انتخاب رئیس صحبت كنند. الان ما باید ۹ نفر را پیدا نماییم.
همه دنبال ارتباط خودشان هستند
وی در پاسخ به این سؤال كه آیا فعالیتی برای انتخابات فدراسیون انجام داده است؟ خاطرنشان كرد: من فعالیتی نمی كنم. وقتی هم برای هیأت رئیسه ثبت نام كردم با كسی تماس نگرفتم كه اسم مرا جزو ۵ نفر خود قرار بدهد. ایراد مجمع این است كه تمام عزیزان دنبال ایجاد ارتباط هستند. پس از ثبت نام، تمام اعضای مجمع نام و رزومه افرادی كه ثبت نام كردند را می دانستند. اگر می خواستند به سابقه و رزومه رأی بدهند نیاز نبود با دیگران تماس بگیرند و بگویند فرم پر كنند.
۹ مَرد دیگر در مجمع پیدا می شود؟
عضو مجمع فدراسیون فوتبال در گفتگو با رادیو تهران تصریح كرد: می خواهم بدانم در مجمع، ۹ مرد دیگر پیدا می شود كه ایراداتی كه گفتم را حداقل بخوانند و در فرصت باقیمانده به میدان بیایند و به دبیر كل فدراسیون نامه بزنند؟
فیفا بزرگ تر است یا فدراسیون ایران؟
آذری اظهار داشت: فیفا بزرگترین سازمان حاكمیتی فوتبال جهان است. اگر هر یك از اعضای فیفا در كنگره سالیانه به این نتیجه برسند كه اساسنامه فیفا حتی در یك بند ایراد دارد، كافی است با دبیر كل مكاتبه كنند و پیشنهاد آنها را باید صرفاً دو عضو تأیید كند. فیفا بزرگ تر است یا فدراسیون ما كه باید پیشنهاداتش را ۱۰ نفر تأیید كنند؟
مهندسی نه، كارشان دلالی است
مدیرعامل باشگاه فولاد در ادامه تصریح كرد: شما ۹ مرد دیگر را پیدا كن تا بحث اساسنامه را پیگیری كنند. این اتفاق مرد می خواهد. بحث مهندسی انتخابات را مدام مطرح می كنند. شأن مهندسان این مملكت این است؟ چرا هركسی كار اشتباه می كند، به نام مهندسی عنوان می شود؟ باید اسم این كارها را «زد و بند» گذاشت چون به دلالی شبیه است. شأن كار مهندسی را نباید پایین آورد. بنده یك ماه پیش بیانیه دادم كه فوتبال حق آذری و آذری ها نیست و هنوز روی حرفم هستم. هنوز جای خالی پروین ها و دایی ها و جباری ها در فوتبال خالی است. كلیه كسانی كه بالای ۱۰۰ بازی ملی دارند حقشان است در مجمع و انتخابات فوتبال باشند.
افشاگری از جلسات محرمانه فیفا و AFC برای اساسنامه ایران
آذری در ادامه به جلسات محرمانه فیفا و كنفدراسیون فوتبال آسیا برای تدوین اساسنامه جدید فدراسیون ایران اشاره نمود و اظهار داشت: این مورد را برای نخستین بار می گویم و هركسی توانست، آن را تكذیب كند. در ماه آگوست سال ۲۰۱۹ خانم الیوس لارا و آقای الكساندر از فیفا و آقای كتل از كنفدراسیون آسیا به ایران آمدند. آنها ۱۰ روز در فدراسیون و سازمان لیگ حضور داشتند و اساسنامه ای برای فدراسیون فوتبال ایران تهیه شد. آقای تاج، ساكت، بهاروند و نماینده وزارت در این جلسات شركت كردند و اساسنامه جدیدی تهیه شد. هركسی می گوید آذری دروغ می گوید، بیاید و تكذیب كند.

اساسنامه فیفا بر مبنای قوانین سوئیس ثبت شده است
عضو مجمع فدراسیون فوتبال اظهار نمود: این اساسنامه نوشته شد. قرار شد جلسه نهایی بگذارند. آقایان در وزارت ورزش روی برخی از تعاریف نظراتی داشتند. برخی از نظراتشان هم به حق بود. اساسنامه فیفا پیش از انتشار، بندی به نام بند تعاریف دارد. كلیه مفاهیم، كلید واژه دارند. فیفا در اساسنامه اش می گوید كشور به دولتی القا می شود كه توسط جامعه بین المللی با مرز مشخص به رسمیت شناخته شود. دولت در اساسنامه فیفا و جود دارد و فیفا خودش اساسنامه را بر مبنای قوانین مدنی كشور سوئیس ثبت كرده است. این دو پیام دارد. اول اینكه اساسنامه پیرو قوانین دولتی ثبت شده است. دوم اینكه وقتی اساسنامه فیفا در مركز تجاری زوریخ ثبت می شود یعنی فیفا یك شركت تجاری است و از قوانین آنجا پیروی می كند. برای همین است كه اف. بی. آی سه سال پیش تمام اسناد و مدارك فیفا را استخراج كرد.
اساسنامه جدید به خاطر اختلاف وزارت و فدراسیون مسكوت مانده است
آذری اضافه كرد: اختلافی كه بین وزارت ورزش بعنوان نماینده دولت و فدراسیون وجود داشت سبب شد تا این اساسنامه جدید مجدداً مسكوت بماند ولی فیفا مرتب پیگیری می كند كه چرا اساسنامه جدید به تصویب دولت شما نمی رسد و فدراسیون این را در مجمع تصویب نمی نماید. البته مهدی تاج قبل از استعفایش تلاش می كرد اساسنامه را ثبت كند. بزرگترین مشكلی كه در اساسنامه است، تعریف فدراسیون فوتبال است. آقایان در وزارت ورزش اذعان دارند باید به نقش دولت در این اساسنامه اشاره شود و ماهیت فدراسیون فوتبال بعنوان یك نهاد عمومی غیر دولتی یا دولتی مشخص شود.
از اساسنامه فیفا سو استفاده كردیم
عضو مجمع فدراسیون فوتبال افزود: فیفا در اساسنامه خودش اذعان دارد دخل و تصرف سیاسی نباید در قوانین فوتبال رخ بدهد ولی ما از این بحث سو بهره برده ایم.
در اساسنامه جدید به ماده قانونی دولت اشاره نشده است
آذری در پاسخ به این سؤال كه آیا هم اكنون بحث حضور بازنشسته ها در انتخابات دخالت دولت محسوب می شود؟ اظهار داشت: وقتی نقش دولت تعیین نشده باشد، این بحث می شود دخالت. ولی در اساسنامه ای كه آقایان تصویب كردند، به هیچ ماده قانونی دولت اشاره نشده است. اگر به قانون مدنی كشور اشاره شده بود، می توانستند بگویند با استناد قوانین ما، ورود بازنشستگان به مجمع غیر قانونی می باشد.
اگر فدراسیون ثبت تجاری نشده باشد تمام اقداماتش غیر قانونی است
وی خاطرنشان كرد: شما الان با اداره ثبت شركت های استان تهران تماس بگیرید و ببینید فدراسیون بعنوان یك شركت تجاری ثبت شده است یا خیر. یك شركت، نهاد یا مؤسسه باید در ثبت شركت ها به یك نامی ثبت شده باشد و تابع یكسری قوانین باشد. اگر فدراسیون ثبت نشده باشد، كلیه اقداماتی كه انجام داده غیر قانونی می باشد. مهمترین اتفاقی كه افتاده، اساسنامه ای كه با آن انتخابات برگزار می گردد نه به تصویب فیفا رسیده و نه در كشورمان ثبت شده است.
هركسی دنبال سهمش از سفره فوتبال است
آذری درباره اینكه آیا انتخابات ۲۵ اسفند فدراسیون باید به تعویق بیافتد؟ اظهار نمود: اگر ۹ مرد را در فوتبال مملكت پیدا كنید و حداقل شهامت خواندن آنچه كه گفتم را داشته باشند، این اتفاق می افتد. زد و بندی شده تا هركسی انتخابات را برگزار كند و سهمش را از سفره فوتبال بردارد و برود دنبال كارش. تاسفم این است كه رسانه ها به حق و حقوقشان واقف نیستند. ماده پنج اساسنامه می گوید گسترش روابط دوستانه با بازیكنان، باشگاه ها و … نقش رسانه ها در این ماده كجاست؟ مگر رسانه ها یكی از پازل های مهم فوتبال نیستند؟ چرا اسم تمام اعضای درگیر در فوتبال برای توسعه ارتباطات فدراسیون هست ولی نام رسانه ها نیست؟

1398/12/04
22:50:19
5.0 / 5
4249
تگهای خبر: بازیكن , باشگاه , ثبت نام , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی