مهر در گزارشی منتشر كرد؛

دو بازیكن ركوردداران استقلال در ۱۱۰ بازی آسیایی

دو بازیكن ركوردداران استقلال در ۱۱۰ بازی آسیایی

به گزارش اخبار ورزشی تیم فوتبال استقلال پر افتخار ترین تیم ایرانی در آسیا و سومین تیم پر افتخار آسیایی است كه اخیرا پنجاهمین سالگرد اولین قهرمانی اش در آسیا را جشن گرفته است.به گزارش اخبار ورزشی به نقل از مهر، تیم فوتبال استقلال كه در سال ۱۳۲۴ تاسیس شد، برای نخستین بار در سال ۱۳۴۹ در مسابقات باشگاه های آسیا شركت كرد كه نخستین حضور آنها در این مسابقات با نخستین قهرمانی شان در آسیا همراه بود. آبی های تهران پس از آن هم یكبار دیگر به مقام قهرمانی و ۲ بار هم به مقام نایب قهرمانی رسیدند تا امروز پس از الهلال و پوهانگ استیلرز، سومین تیم پر افتخار آسیایی باشند.
آبی پوشان از سال ۱۳۴۹ تابحال ۱۸ بار در ادوار مختلف لیگ قهرمانان آسیا و ۳ بار هم در جام برندگان جام این قاره شركت كرده اند و در مجموع هم ۲ بار قهرمان، ۲ بار نایب قهرمان، ۲ بار سوم و ۲ بار هم به مقام چهارم این مسابقات رسیده اند.
استقلال در همه این سالها ۱۱۰ بار در لیگ قهرمانان آسیا، ۱۸ بار در جام برندگان جام و ۹ بار هم در مرحله پلی آف لیگ قهرمانان به میدان رفته كه از مجموع این ۱۳۷ بازی، ۶۵ بار پیروز شده تا پر امتیاز ترین تیم ایرانی و یكی از پر امتیاز ترین تیم های آسیایی باشد.
پلی آف لیگ قهرمانان
استقلال ۹ بار در بازیهای پلی آف لیگ قهرمانان شركت كرده كه با ۷ پیروزی، یك تساوی و یك شكست آماری جالب از خود در این حوزه به جای گذاشته است. از آنجایی كه آن یك شكست هم در سالهایی بود كه بازیها به صورت رفت و برگشت برگزار می شد و آبیها در مجموع دو بازی حریف خویش را شكست دادند، عملاً در مجموع دو بازی در مرحله پلی آف همیشه پیروز بوده اند.
استقلالی ها در این ۹ بازی ۱۸ بار گل زده و تنها ۳ گل دریافت داشته اند و تفاضل گل مثبت ۱۵ را هم از خود به جای گذاشته اند تا یكی از موفق ترین تیم های آسیایی در مرحله پلی آف لیگ قهرمانان باشند.
جام در جام آسیا
تیم استقلال ۳ بار در این مسابقات كه ارزش چندانی از نظر AFC نداشت و بنابراین خیلی زود از تقویم آسیا خارج شد شركت كرد و دراین مسابقات عملكرد و آمار چندان خوبی نداشت. گرچه استقلالی ها در این مسابقات ۱۸ بار به میدان رفتند و ۸ بار پیروز شدند، ۴ بار مساوی كرده و ۶ بار شكست خوردند، اما هیچگاه توفیقی در كسب عنوان در این مسابقات نداشتند.
استقلال در سال های ۷۵، ۷۸ و ۷۹ بعنوان قهرمان جام حذفی كشور در این مسابقات حضور یافت و در سالها ۷۵ و ۷۹ با شكست در دیدارهای رده بندی بعنوان چهارم رسید. آبیهای پایتخت به صورت كلی در این مسابقات ۱۸ بار به میدان رفتند و با ۸ پیروزی، ۴ مساوی، ۶ شكست، ۳۷ گل زده، ۱۸ گل خورده و دو عنوان چهارم به كار خود خاتمه دادند.
لیگ قهرمانان آسیا
اوج هنر آسیایی استقلال به لیگ قهرمانان آسیا (جام باشگاه های آسیا) باز می گردد. این بازیها كه معتبر ترین دیدارهای باشگاهی در آسیا است از سال ۱۹۶۷ میلادی شروع شد و تیم استقلال برای نخستین بار در سال ۱۹۷۰ در سومین دوره این مسابقات حضور یافت كه نخستین گام آبیها با قهرمانی در این مسابقات همراه بود.
بالاترین سطح مسابقات باشگاهی آسیا تابحال در فرمتهای مختلف برگزار شده است. در ابتدا این مسابقات با نام جام باشگاه های آسیا شناخته می شد و از سال ۲۰۰۰ نام آن به لیگ قهرمانان آسیا تغییر یافت.
همانطور كه در بالا هم آورده ایم، ثمره حضور این تیم در ادوار گذشته این بازیها حضور در ۴ فینال و كسب ۲ عنوان قهرمانی است. تیم آبی پوش تهران كه یكی از پر سابقه ترین تیم های حاضر در این مسابقات است تابحال و در این بازیها ۱۱۰ بار به میدان رفته كه در این تعداد بازی ۵۰ بار طعم پیروزی را چشیده است. این تیم ۳۱ مساوی و ۲۹ شكست را هم تجربه كرده و مجموعاً ۱۷۳ گل زده و ۱۲۸ گل خورده دارد و تفاضل گل این تیم در آسیا مثبت ۴۵ است. استقلال این ۱۱۰ بازی را مقابل ۵۰ تیم آسیایی انجام داده است.

یك تیم عربستانی تكراری ترین حریف استقلال
تیم فوتبال الهلال عربستان كه هم اكنون با ۳ عنوان قهرمانی پر افتخار ترین تیم آسیا به حساب می آید، تكراری ترین حریف استقلال در آسیا می باشد. دیدار استقلال و الهلال در لیگ قهرمانان آسیا تابحال ۱۱ بار تكرار شده و این بیشترین باری است كه برابر یك تیم آسیایی به میدان رفته است.
آمار دو تیم كاملاً به هم نزدیك است و استقلال یك برتری نسبی در این آمار نزدیك دارد. از این ۱۱ بار سهم استقلال ۵ و سهم الهلال ۴ پیروزی است و ۲ بار هم بازیهای دو تیم به تساوی كشیده است. استقلال ۱۱ و الهلال ۱۰ بار در این بازیها موفق به گلزنی شده اند.
۳ تیم السد قطر، العین امارات و الریان قطر هر كدام با ۱۰ بار بازی مقابل استقلال دومین حریفان تكراری آبی پوشان هستند كه استقلال به ترتیب ۴ بار مقابل السد و ۵ بار مقابل العین و ۷ بار مقابل الریان پیروز شده و به ترتیب یك، ۲ و یك مرتبه هم مقابل این ۳ تیم شكست خورده است.
آبی پوشان تهران به جز این تیم هایی كه بر شمردیم در آسیا با الجزیره امارات، الاتحاد عربستان، نسف قارشی ازبكستان، الشباب عربستان، الشرطه عراق، ذوب آهن اصفهان، اف. سی. سئول كره، الوحده امارات، هومنتمن لبنان، الاهلی عربستان، الاهلی امارات، النصر عربستان، التعاون عربستان، الشباب امارات، الغرافه قطر، ام صلال قطر، بوریرام تایلند، الفیصلی كویت، ۲۵ آوریل كره شمالی، التلال یمن، فایرات قزاقستان، اورداباسی قزاقستان، نیروی هوایی عراق، نفتچی ازبكستان، ارتش كره جنوبی، لوكوموتیو ازبكستان، پاختاكور ازبكستان، نوف باخور ازبكستان، الدحیل قطر، الكویت كویت، اولسان هیوندای كره جنوبی، سپاهان اصفهان، محمدان بنگلادش، جوبیلو ایواتا ژاپن، شیمیزو ژاپن، دالیان چین، لیائونگ چین، الاتفاق عربستان، بانكوك بانك تایلند، مدان تایلند، پلیتا جایا تایلند، كپه داغ تاجیكستان، العربی كویت، سلانگورفا مالزی، پراگ فا مالزی و هاپوئل رژیم اشغال گر قدس بازی كرده است.

جدول عملكرد تیم استقلال برابر تیم های آسیایی ردیف تیم بازی برد مساوی باخت زده خورده ۱ الهلال ۱۱ ۵ ۱ ۴ ۱۱ ۱۰ ۲ السد ۱۰ ۴ ۵ ۱ ۱۳ ۱۱ ۳ العین ۱۰ ۵ ۳ ۲ ۱۳ ۱۴ ۴ الریان ۱۰ ۷ ۲ ۱ ۲۴ ۸ ۵ الجزیره ۸ ۱ ۵ ۲ ۹ ۱۰ ۶ الاتحاد ۶ ۱ ۲ ۳ ۷ ۹ ۷ نسف قارشی ۴ ۲ ۲ ۰ ۸ ۳ ۸ الشباب ۴ ۰ ۰ ۴ ۵ ۹ ۹ الشرطه ۳ ۰ ۱ ۲ ۳ ۶ ۱۰ ذوب آهن ۳ ۲ ۰ ۱ ۵ ۲
بیشترین پیروزی و بهترین نتایج مقابل یك تیم اماراتی
بیشترین تیمی كه در آسیا طعم شكست را مقابل استقلال چشیده، الریان با ۷ شكست در ۱۰ بازی است و این آمار نشان داده است آبیها بیشتر از همه تواسنته اند الریان را شكست دهند. آبی پوشان همینطور ۲۴ بار هم مقابل الریان گل زنی كرده اند و این بیشترین تعداد گلی است كه آنها به یك تیم در آسیا زده اند.
ضعیف ترین نتایج مقابل یك تیم عربستانی
تیم فوتبال استقلال برابر الشباب عربستان نتایجی كاملاً منفی داشته و در هر ۴ دیداری كه برابر این تیم داشته شكست خورده تا این آمار ۱۰۰ درصد به سود تیم عربستانی باشد.
الشرطه عراق دیگر تیمی است كه آبیها نتایج خوبی مقابل آنها نداشته اند و در ۳ دیدار مقابل این تیم یك مرتبه مساوی و ۲ بار هم شكست خورده اند. آبی پوشان عین همین نتایج را مقابل تیم كره ای به نام اف. سی. سئول هم تكرار كرده اند.
بیشترین گل زده و خورده
بیشترین تیمی كه از استقلال در آسیا گل خورده الریان قطر با ۲۴ گل در ۱۰ بازی است و بیشترین گلی كه استقلال از یك تیم در این مسابقات خورده ۱۴ گل در ۱۰ بازی از العین است.
بازی با تیم های ۲۱ كشور
آبی پوشان در همه این دوران به جز دو تیم ایرانی ذوب آهن و سپاهان، با تیم های ۲۰ كشور آسیایی دیدار داشته اند كه عربستانی ها با ۲۹ بازی مقابل استقلال در صدر قرار دارند و پس از آنها هم تیم های قطری با ۲۶ و امارت با ۲۵ در رده های بعدی هستند.
ازبكستان، كره جنوبی، عراق، قزاقستان، تایلند، لبنان، كویت، چین، اردن، اندونزی، مالزی، كره شمالی، یمن، ژاپن، بنگلادش، تركمنستان و رژیم اشغالگر قدس دیگر كشورهایی است كه تیم استقلال در ادوار مختلف لیگ قهرمانان با نمایندگان آنها دیدار داشته است.
استقلالی ها بیشترین پیروزی ها را مقابل نمایندگان عربستان و قطر با ۱۲ پیروزی به دست آورده اند، بیشترین مساوی را برابر نمایندگان قطر و امارات با ۱۰ مساوی و بیشترین شكست را هم مقابل نمایندگان عربستان با ۱۳ شكست تحمل كرده اند.
آبی ها بیشترین گل را به نمایندگان قطر زده اند كه تعداد آن ۴۳ است و بیشترین گل را از نمایندگان عربستان دریافت داشته اند كه تعداد آن ۳۷ است. بهترین تفاضل گل آنها هم مقابل نمایندگان لبنان و قطر با مثبت ۱۸ و ۱۷ بوده و ضعیف ترین تفاضل گل آنها هم مقابل تیم های ژاپنی با عدد منفی ۳ می باشد.
جدول عملكرد استقلال برابر نمایندگان كشورهای آسیایی ردیف كشور بازی برد مساوی باخت زده خورده ۱ عربستان ۲۹ ۱۲ ۴ ۱۳ ۳۹ ۳۷ ۲ قطر ۲۶ ۱۲ ۱۰ ۴ ۴۳ ۲۶ ۳ امارات ۲۵ ۹ ۱۰ ۶ ۳۹ ۳۵ ۴ ازبكستان ۱۲ ۶ ۳ ۳ ۲۲ ۱۴ ۵ كره جنوبی ۶ ۲ ۱ ۳ ۸ ۱۰ ۶ عراق ۵ ۱ ۲ ۲ ۶ ۷ ۷ ایران ۴ ۲ ۰ ۲ ۵ ۱ ۸ قزاقستان ۴ ۲ ۲ ۰ ۵ ۱ ۹ تایلند ۳ ۳ ۰ ۰ ۵ ۱ ۱۰ لبنان ۳ ۳ ۰ ۰ ۱۸ ۰
بهترین گلزن آسیایی
فرهاد مجیدی سرمربی آبی پوشان بهترین گلزن آسیایی این تیم است. مجیدی كه سابقه قهرمانی آسیا با یك تیم غیر ایرانی را هم در كارنامه دارد، ۱۴ بار در لیگ قهرمانان آسیا گلزنی كرده تا با این آمار بهترین گلزن آسیایی آبی پوشان باشد.
پس از مجیدی هم آرش برهانی و زنده یاد غلامحسین مظلومی با ۱۱ و ۸ گل در این مسابقات هستند. برهانی ۲ گل هم برای تیمش در مرحله پلی آف این بازیها زده است كه با احتساب این ۲ گل تعداد گلهای آسیایی وی در لیگ قهرمانان به عدد ۱۳ می رسد.
جدول بهترین گلزنان آسیایی استقلال ردیف بازیكن لیگ قهرمانان جام در جام پلی آف مجموع ۱ فرهاد مجیدی ۱۴ ۹ ۰ ۲۳ ۲ آرش برهانی ۱۱ ۰ ۲ ۱۳ ۳ غ. مظلومی ۸ ۰ ۰ ۸ ۴ ع. اكبرپور ۵ ۲ ۰ ۷ ۵ نیكبخت ۳ ۴ ۰ ۷ ۶ مامه تیام ۷ ۰ ۰ ۷ ۷ كاوه رضایی ۶ ۰ ۰ ۶ ۸ سرخاب ۵ ۰ ۰ ۵ ۹ فراز فاطمی ۴ ۰ ۱ ۵ ۱۰ دین محمدی ۳ ۱ ۱ ۵ ۱۱ علی لطیفی ۵ ۰ ۰ ۵ ۱۲ علی سامره ۳ ۲ ۰ ۵
تنها پوكر و ۴ هت تریك
تنها یك بازیكن استقلال در یك بازی لیگ قهرمانان موفق به زدن ۴ گل در یك بازی شده كه آن هم فرهاد مجیدی است. سرمربی فعلی استقلال در جام در جام آسیا در فصل ۲۰۰۰-۱۹۹۹ برگزار گردید مقابل هومنتمن لبنان و در دیداری كه با نتیجه ۸ بر صفر به سود استقلال به پایان رسید در دقایق ۶۳، ۷۵، ۸۵ و ۸۶ چهار بار دروازه حریف را باز كرد.
مجیدی تنها بازیكن استقلال است كه پوكر آسیایی دارد اما تنها بازیكنی نیست كه در آسیا دست به هت تریك زده است. مرحوم غلامحسین مظلومی نخستین بازیكن استقلال است كه در آسیا برای این تیم هت تریك كرد و این اتفاق در سال ۱۹۷۰ و مقابل تیم سلانگور مالزی افتاد. همینطور علی لطیفی و مامه تیام هم دیگر استقلالی هایی هستند كه در آسیا هت تریك كرده اند.
فرهاد مجیدی ۴ بار هم در مسابقات مختلف آسیایی استقلال دبل كرده و از این نظر هم دارای یك ركورد منحصر به فرد است. ارسلان مطهری، مهدی قائدی، شیخ دیاباته، مامه تیام، آرش برهانی، علی لطیفی، فراز فاطمی، محمد نوازی، شاهرخ بیانی، صمد مرفاوی، مسعود مژدهی، علیرضا حاج قاسم و غلامحسین مظلومی هم دیگر نفراتی هستند كه سابقه دبل كردن در این مسابقات را دارند.
حیدری ركورددار بیشترین بازی
خسرو حیدری مدافع پیشین آبی پوشان هم سابقه بیشترین تعداد بازی در لیگ قهرمانان آسیا برای این تیم است. حیدری با ۵۳ بازی آسیایی صاحب این ركورد است و نزدیك ترین نفر به وی هم پژمان منتظری با ۵۱ و پس از او هم مهدی رحمتی با ۴۰ بازی است.
به ترتیب خسرو حیدری، پژمان منتظری و سید مهدی رحمتی هر كدام ۳، ۲ و ۳ بار هم در مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا به میدان رفته اند كه این آمار هم بر تعداد بازیهای آسیایی آنها اضافه می شود.

جدول تعداد بیشترین بازیهای بازیكنان استقلال در لیگ قهرمانان آسیا ردیف بازیكن تعداد بازی ۱ خسرو حیدری ۵۳ ۲ پژمان منتظری ۵۱ ۳ سید مهدی رحمتی ۴۰ ۴ آرش برهانی ۳۷ ۵ فرهاد مجیدی ۳۳ ۶ حنیف عمران زاده ۳۲ ۷ امیر حسین صادقی ۲۹ ۸ سیاوش اكبرپور ۲۴ ۹ جی. لوید ساموئل ۲۳ ۱۰ هاشم بیگ زاده ۲۲ جدول تعداد بیشترین بازیهای آسیایی استقلال ردیف بازیكن لیگ قهرمانان جام در جام پلی آف مجموع ۱ خسرو حیدری ۵۳ ۰ ۳ ۵۶ ۲ پژمان منتظری ۵۱ ۰ ۲ ۵۳ ۳ سید مهدی رحمتی ۴۰ ۰ ۳ ۴۳ ۴ آرش برهانی ۳۷ ۰ ۲ ۳۹ ۵ فرهاد مجیدی ۳۳ ۶ ۰ ۳۹ ۶ حنیف عمران زاده ۳۲ ۰ ۲ ۳۴ ۷ محمود فكری ۱۶ ۱۲ ۳ ۳۱ ۸ امیرحسین صادقی ۲۹ ۰ ۰ ۲۹ ۹ علیرضا اكبرپور ۱۳ ۱۲ ۴ ۲۹ ۱۰ دین محمدی ۱۷ ۶ ۴ ۲۷ ۱۱ جواد زرینچه ۸ ۱۸ ۱ ۲۷

1399/01/25
16:04:36
5.0 / 5
3021
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی