بازگشت هیجان به كاراته؛

آغاز باردیگر دوئل پورشیب - گنج زاده

آغاز باردیگر دوئل پورشیب - گنج زاده

اخبار ورزشی: انتشار اصلاحیه برنامه های فدراسیون جهانی در راه كسب سهمیه المپیك، پس از چند ماه ركود و سكوت، هیجان را به این رشته جذاب رزمی بازگرداند.به گزارش اخبار ورزشی به نقل از مهر، در ماه های ابتدایی سال ۲۰۲۰ در صورتیکه برترین های کاراته جهان در کوران حضور در مسابقات مختلف برای قطعی کردن سهمیه های المپیکی خود بودند، شیوع بیماری کرونا زندگی همه مردم جهان را تحت تأثیر خود قرار داد و به دنبال آن ورزش در دنیا تعطیل شد تا کاراته هم مانند همه رشته های ورزشی از حرکت در راه المپیک متوقف شود.
همان زمان به گمان آنکه این ویروس میهمان چند روزه است، فدراسیون جهانی کاراته مبادرت به انتشار فهرست سهمیه های المپیک از سیستم رنکینگ نمود. اما «کرونا» ماند و المپیک را نیز یک سال به عقب راند. تصمیمی که مسئولان IOC پس از مشورت با کمیته برگزاری، سازمان بهداشت جهانی و فدراسیون های المپیکی اتخاذ کردند.
اما فدراسیون جهانی کاراته بعد از آنکه هفته گذشته جلسه شورای اجرایی را به صورت ویدئو کنفرانس برگزار کرد، سه روز قبل برنامه جدید مسابقات لغو شده به علت شیوع بیماری ویروس کرونا را اعلام نمود.
مسابقات کاراته وان مراکش در سال ۲۰۲۱ بجای مسابقات لغو شده ۲۰۲۰ و قهرمانی ۲۰۲۱ اروپا در گوتنبرگ بجای مسابقات لغو شده ۲۰۲۰ باکو، دو رویدادی است که می تواند تأثیر زیادی روی سهمیه های برخی کشورها بویژه ایران داشته باشد.
در زیر نگاهی داریم به سهمیه های کسب شده ایران و تأثیر برگزاری این دو رویداد بر تعداد نمایندگان کشورمان در بازی های توکیو ۲۰۲۱:
کاراته ایران پس از حضور در رقابتهای سنگین و فشرده طی دو سال قبل موفق به کسب دو سهمیه در بخش مردان و دو سهمیه در بخش بانوان شد. برمبنای آخرین لیستی که WKF منتشر کرد، بهمن عسگری در وزن ۷۵- کیلوگرم، سجاد گنج زاده در وزن ۷۵+ کیلوگرم، سارا بهمنیار در وزن ۵۵- کیلوگرم و حمیده عباسعلی در وزن ۶۱+ کیلوگرم جواز حضور در بازی های المپیک را کسب کرده اند.
بهمن عسگری که با امتیاز ۹۲۶۵.۵ امتیاز و اختلاف فاحش نسبت به رقبا رتبه نخست وزن خود می باشد، سهمیه ای قطعی گرفته و حتی نیازی نیست به مسابقات پیش رو اعزام شود. همین شرایط را حمیده عباسعلی در وزن ۶۱+ کیلوگرم دارد. وی با ۶۹۹۷.۵ امتیاز رتبه نخست وزن خودرا در اختیار دارد و با خیالی آسوده می تواند روند درمانی اش را طی نماید.
سارا بهمنیار در وزن ۵۵- کیلوگرم المپیکی با ۵۶۴۷ امتیاز کسب سهمیه کرده است. این وزن ترکیبی از دو وزن استاندارد جهانی ۵۰- و ۵۵- کیلوگرم است، طبق قوانین از هر وزن دو نفر موفق به کسب سهمیه می شوند و بهمنیار بعنوان نفر دوم وزن ۵۰- کیلوگرم سهمیه خودرا تا اینجای کار قطعی کرده است. نزدیک ترین کاراته کا به نماینده ایران، «بتینا پلانک» کاراته کای اتریشی است که با ۵۰۰ امتیاز بهمنیار را تعقیب می کند. بهمنیار باید بتواند در رقابتهای مراکش جایگاه فعلی خودرا حفظ کند.
اما در بخش مردان و در وزن ۷۵+ کیلوگرم المپیکی شرایط متفاوت می باشد. این وزن هم ترکیبی از دو وزن ۸۴- و ۸۴+ کیلوگرم است که طبق اعلام قبلی فدراسیون جهانی، سجاد گنج زاده با امتیاز ۸۰۶۲.۵ با رتبه یک رنکینگ وزن خود (۸۴+ کیلوگرم) سهمیه گرفت و پورشیب با امتیاز ۹۲۲۵ از رسیدن به المپیک بازماند. در واقع دوئل این دو کاراته کای شایسته و خوب کشورمان از سر گرفته خوهد شد و نتایج رقابتهای مراکش برای هر دو کاراته کا اهمیت بالایی دارد. در کنار آن نتایج «جاناتان هورنه» آلمانی که تعقیب کننده گنج زاده در جدول است و «ایگور آکتاش» ترکیه ای که بالای سر پورشیب در رنکینگ قرار دارد هم در مسابقات «رباط» و هم در قهرمانی اروپا در معادلات این وزن بسیار تأثیر گذار است. اما نکته مهم این وزن آنجاست که کاراته ایران سهمیه قطعی را در اختیار دارد و فقط نام مسافر توکیو شاید تغییر کند.
نکته با اهمیت دیگر برنامه جدید فدراسیون جهانی، بازگشت شانس برای کسب سهمیه در وزن ۶۱- کیلوگرم توسط رزیتا علیپور است. علیپور در وزن ۶۱- کیلوگرم با ۵۱۰۷.۵ امتیاز رتبه ششم است و این شانس را دارد که با کسب مدال در مسابقات مراکش سهمیه حضور در بازی های المپیک را دریافت کند. در این زون «پرکوویچ» از صربستان با ۵۴۸۲.۵ امیتاز بعنوان نفر چهارم سهمیه گرفته و «هاوا جوما» کانادایی با ۵۱۳۷.۵ امتیاز رتبه پنجم است. فاصله بسیاری بین این سه نفر نیست و نتایج مسابقات پیش رو معادلات را بدون شک تغییر خواهد داد. البته از دو کاراته کای فرانسوی که نفرات هفتم و هشتم رنکینگ هستند نیز نباید غافل بود.
در بخش مردان تیم ملی کشورمان می تواند یک نماینده خودرا در وزن ۶۷- کیلوگرم به مرحله نهایی مسابقات کسب سهمیه که مقرر است فدراسیون جهانی برنامه برگزاری آنرا اعلام نماید، اعزام و سهمیه های خودرا تکمیل کند.
به هر حال فدراسیون جهانی کاراته به دنبال برقراری عدالت در راه کسب سهمیه است و کاراته کاهایی که به علت لغو دو مسابقه فوق شانس حضور در بازی های المپیک را از دست دادند، حالا می توانند همچنان برای رسیدن به این هدف باردیگر تلاش کنند. ضمن اینکه سایر مدعیان باید برای تثبیت جایگاه خود به فکر باشند.


منبع:

1399/03/02
22:18:54
5.0 / 5
2521
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی