موفقیت پیوند سلول های بنیادی عصبی در لطمه های نخاعی

موفقیت پیوند سلول های بنیادی عصبی در لطمه های نخاعی

دانشمندان دریافته اند كه پیوند سلول های بنیادی عصبی می تواند سبب ایجاد شبكه های عصبی شود و درهای جدیدی رو به درمان های جدید لطمه های نخاعی باز می كند.


به گزارش اخبار ورزشی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو موفق به پیوند و کاشت مستقیم سلول های بنیادی عصبی در لطمه نخاعی در موش ها شدند و عملکرد آنها را در تقلید از شبکه عصبی موجود در بدن حیوانات بعد از رشد و پر کردن محل آسیب، ثبت کردند.
این پیشرفت در حوزه سلول های بنیادی ممکنست آن چیزی باشد که بیمارانی که با لطمه نخاعی زندگی می کنند، منتظر آن باشند، چونکه دانشمندان موفق به بازگرداندن عملکردهای از دست رفته با سلول های بنیادی شدند.
طبق اعلام پژوهشگران، نزدیک به ۱۸ هزار نفر در ایالات متحده از لطمه نخاعی رنج می برند و ۲۹۴ هزار نفر نیز با آن زندگی می کنند. این لطمه چه یک فلج دائمی باشد چه از عملکرد بدن بکاهد، پژوهشگران اخیرا به دنبال بازگرداندن این عملکردهای از دست رفته با بهره گیری از سلول های بنیادی افتاده اند.
تحقیقات قبلی که توسط همین پژوهشگران انجام شده، نشان داده است که پیوند سلول های بنیادی عصبی موجب بهبود عملکرد در مدل های حیوانی می شود. با این وجود، چگونگی وقوع این اتفاق برای دانشمندان یک رمز و راز بود.
"استیون ستو" نویسنده مسئول این مطالعه گفت: ما می دانستیم که آکسون های میزبان لطمه دیده به شدت در محل های لطمه دیدگی رشد می کنند و سلول های عصبی پیوندی نیز به نوبه خود تعداد زیادی آکسون را به نخاع گسترش می دهند، اما ما هیچ تصوری از این نوع فعالیت که در واقع داخل پیوند اتفاق می افتاد، نداشتیم.
آنچه که پژوهشگران نمی دانستند این بود که آکسون های میزبان و پیوندی در حال ایجاد اتصالات کاربردی بودند.
پژوهشگران بمنظور حل این مسئله، از تکنولوژیهای جدید استفاده کردند و قادر به تحریک و ضبط فعالیت جمعیت نورون ها با نور بجای برق شدند که آنها را قادر به دیدن این اتصالات و ارتباطات میان آنها کرد. آنها مشاهده نمودند که سلول های عصبی پیوندی حتی در صورت عدم تحریک مستقیم نیز مانند شبکه های عصبی یک نخاع طبیعی عمل می کنند.
پژوهشگران برای ادامه تحقیقات آکسون های احیا کننده از مغز موش را تحریک کرده و دریافتند که بعضی از همان گروه های خود به خود فعال شده از نورون های پیوندی به شدت پاسخ می دهند.
این بدان مدلول است که این شبکه ها اتصالات سیناپسی عملکردی را از ورودی هایی که بطور معمول موجب حرکت می شوند، دریافت می کنند و همین طور با لمس سبک و نیشگون فعال می شوند.
"ستو" اظهار داشت: ما نشان دادیم که می توانیم با تحریک آکسونهای پیوندی که در این نواحی گسترش می یابند، نورون های نخاعی را در محل لطمه فعال نماییم.
وی ادامه داد: با قرار دادن همه این نتایج کنار هم، معلوم می شود که پیوند سلول های بنیادی عصبی از توانایی قابل توجهی در جمع شدن و گسترش در شبکه های عصبی مانند نخاع برخوردار می باشند که بطور عملکردی با سیستم عصبی میزبان ادغام می شوند. بعد از سال ها گمانه زنی و استنباط، ما مستقیماً نشان دادیم که هر یک از بلوک های ساختمانی یک رله عصبی در معرض لطمه نخاعی در واقع قابل کارکرد هستند.
الان این تیم در تلاش است تا ارتباط عملکردی سلول های بنیادی پیوندی را بیشتر و تلاش کند رویکرد پیوند سلول های بنیادی را به آزمایش های بالینی برساند.
طبق گفته پژوهشگران، این درمان می تواند طی یک دهه آتی بعنوان یک درمان لطمه نخاعی به خدمت گرفته شود.
این مطالعه در مجله Cell Stem Cell انتشار یافته است.1399/05/22
12:07:12
5.0 / 5
2156
تگهای خبر: بدن , تكنولوژی , تیم , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی