پیشكسوت والیبال :

ولاسكو به خواست خودش از ایران نرفت

ولاسكو به خواست خودش از ایران نرفت

دبیر اسبق فدراسیون والیبال با تکیه بر اینکه باید دپارتمان تشکیل گردد اظهار داشت: متاسفانه افرادی در راس امور قرار می گیرند که از جنس کار نیستند.به گزارش اخبار ورزشی به نقل از مهر، هفته بیست و هفتم رقابت های لیگ برتر والیبال شاهد کتک کاری و رفتار غیر اخلاقی ملی پوش تیم والیبال شهرداری ارومیه بود. پوریا یلی، پشت خط زن ارومیه در دیدار مقابل شهرداری ورامین بعد از استفاده از الفاظ رکیک ضد داور به فیلمبردار حمله و او را مورد ضرب و شتم قرار داد. رفتاری که به سرعت در فضای مجازی پخش و نوجوانان و جوانان زیادی شاهد رفتار غیر ورزشی و غیر اخلاقی ملی پوش والیبال کشور بودند.
کمیته انضباطی فدراسیون در ابتدا پوریا یلی را دو جلسه محروم کرد اما روز دوشنبه پوریا یلی در حالیکه باید دوران محرومیت خویش را طی می کرد به یک باره در زمین حاضر و برای تیمش بازی کرد! حضور یلی در زمین بازی سوالات و شائبه های زیادی در اذهان عمومی بوجود آورده است چون که رای کمیته استیناف و بخشودگی محرومیت وی در سایت رسمی فدراسیون اطلاع رسانی نشده است و حتی تیم سپاهان، حریف شهرداری ارومیه در بازی هفته بیست و نهم با حضور یلی در زمین غافلگیر شد که در نهایت با واکنش تند رحمان محمدی راد، سرمربی تیم سپاهان ضد فدراسیون والیبال همراه شد.
* صحبت های محمدی راد معقول بود
حسین بهرام صفت در گفتگو با خبرنگار مهر درباره صحبت های رحمان محمدی راد در واکنش به حواشی رخ داده شده، اظهار داشت: محمدی راد را از دور می شناسم. شخصیت خوبی دارد و نمره قابل قبولی به او می دهم چون که تحصیل کرده و کاربلد است. مصاحبه او را گوش کردم. حرف هایی می زد که یک والیبالیست متوجه آن می شود. او تیمش را در حالی برای بازی مقابل شهرداری ارومیه آماده کرده بود که قرار نبود پوریا یلی بازی کند. زمانی که به یک باره یلی در زمین حاضر شد، تمام برنامه های محمدی راد به هم ریخت. این موضوعات را کسی که والیبالیست نباشد، نمی تواند درک کند و نمی تواند متوجه شود که محمدی راد در چه شرایطی قرار داشته است. باید از جنس کار باشند تا متوجه همه چیز شوند. مشکلات و مسائل در تمام کارهای اجتماعی به صورت یک حلقه زنجیره وار هستند. صحبت های محمدی راد بسیار معقول بود.

* افراد حاضر از جنس والیبال نیستند
پیشکسوت والیبال تاکید کرد: متأسفانه از آنجایی که افراد حاضر از جنس والیبال نیستند، نمی توانند متوجه اظهارات محمدی راد باشند. از قدیم گفته اند زبان لال را لال می فهمد. امثال من و والیبالیست ها می دانند که وقتی مقرر است مقابل حریف قرار گیری، طبق آنالیز انجام شده، در زمین حاضر می شوی و در واقع نقاط قوت و ضعف حریف را ارزیابی می شود.
دبیر اسبق فدراسیون والیبال در ادامه درباره حواشی پیش آمده در والیبال اظهار داشت: هدف ما فرد نیست بلکه هدف سیستم است. سیستم باید به خوبی کارش را انجام دهد. از هیئت مدیره تا دبیرکل فدراسیون باید به درستی کار خویش را انجام دهد. دبیر فدراسیون کار اجرایی را انجام می دهد. حدود ۶۰ سال در والیبال کشور سابقه دارم. افرادی در گذشته مانند حسین جبارزادگان به همراه شریف زاده والیبال مدرن را به کشور آوردند و در ادامه افراد دیگر آنرا دنبال کردند. اینها در وهله نخست، اخلاق را سرلوحه کار خود قرار می دادند.
* رئیس خانواده مسئول آرامش است
وی ضمن اشاره به رفتار پوریا یلی در دیدارهای هفته بیست و هفتم هم عنوان کرد: نباید بازیکن را مقصر بدانیم؛ در فضای خانواده، پدر و مادر مسئول به وجود آوردن آرامش در فضای خانواده هستند. در واقع رئیس خانواده طوری برنامه ریزی می کند که فضا برای آرامش خانواده مهیا باشد. ما هم اگر بخواهیم درست برنامه ریزی نماییم، باید از کارشناسان خوب استفاده نمائیم نه افرادی که فرصت طلب هستند. زمانی که افراد فرصت طلب در کار قرار می گیرند، نتیجه همین می شود. حمله پوریا یلی به فیلمبردار را باید به صورت ریشه ای بررسی کرد. همیشه باید علت کار را جستجو نماییم. اگر افراد مسئول از جنس کار باشند، این اتفاقات رخ نخواهد داد. مسئول برگزاری مسابقات در این اتفاق بسیار نقش داشت.
بهرام صفت اضافه کرد: همیشه در کارهااختلافاتی وجود دارد که نمی توان آنرا کتمان کرد اما کسی که در رأس کار قرار می گیرد باید به خوبی به وظایف خود واقف باشد. در زمانی که من هم دبیر فدراسیون بودم چنین مشکلاتی وجود داشت. هیچگاه برای خودم چانه زنی نکردم و اعتقادم بر این است که برنامه ریزی درستی باید وجود داشته باشد. هم اکنون افرادی در کمیته رویدادها و مسابقات حضور دارند که از جنس این کار نیستند. اگر فرد مسئول از جنس کار نباشد، زیر و بم کار را نمی داند و در نتیجه مهره ها را به خوبی شناسایی نمی کند و به دنبال آن چنین حواشی و اتفاقاتی رخ می دهد.

* ریشه بی اخلاقی ها باید بررسی شود
وی افزود: پوریا یلی بازیکن بی اخلاقی نیست. یلی ها در ابتدای راه قرار دارند باید آستانه تحمل خویش را بالا ببرند و خویشتن دار باشند. این اتفاقات همیشه در کار قضاوت است. باید ریشه اصلی کار را بررسی نماییم. اگر قرار بر این بود که این بازیکن محروم نباشد از ابتدا نباید او را محروم اعلام می کردند که در ادامه چنین اتفاقاتی رخ دهد. به هر حال بازی شهرداری ارومیه و سپاهان از نظر رده بندی حائز اهمیت نبود اما چنین مشکلاتی را به وجود آورد. باشگاه سپاهان سرمایه گزاری نموده است و نباید در چنین عمل انجام شده ای قرار می گرفت. پوریا یلی بازیکن اثرگذاری است و زمانی که به یک باره در تیم قرار می گیرد، آنالیزهای محمدی راد را گرفتار مشکل می کند. این را هم در نظر بگیریم که هم اکنون تماشاگران در سالن حضور ندارند که مانع بروز خیلی از اتفاقات شده است.
* نیاز والیبال، تشکیل دپارتمان است
پیشکسوت والیبال ایران در ادامه درباره راهکارهای پیشنهادی خود بیان نمود: در ۳۰ سال قبل بارها عنوان کرده ام که باید افرادی در رأس کار قرار گیرند که از جنس کار باشند و علاوه بر آن دانش، تحصیلات و مدیریت قابل قبولی در والیبال داشته باشند. این بهترین کار است. نه فقط در والیبال بلکه در تمام امور رویه باید به این گونه باشد. اگر بتوانیم از کارشناسان و پیشکسوتان هر رشته به خوبی استفاده نمائیم، برنامه ریزی درستی خواهیم داشت. چند ماه پیش پیشنهادی به فدراسیون دادم. تیم ملی والیبال ایران جایگاه هشتم دنیا را در اختیار دارد و حساب ویژه ای بر روی تیم ملی والیبال ایران باز کرده اند و ما می توانیم جایگاه خویش را ارتقا دهیم. پیشنهادم به فدراسیون والیبال این بود که دپارتمان والیبال تشکیل دهیم. کاری که در تمام دنیا انجام می شود. اگر بتوانیم در والیبال دپارتمان داشته باشیم تمام کمیته ها زیرمجموعه آن قرار خواهند گرفت و تصمیم گیری می کنند برای مثال چه کسی رئیس کمیته رویدادها و مسابقات شود.
وی اضافه کرد: همه چیز در دپارتمان والیبال خلاصه می شود. برای مثال اگر در کمیته رویدادها، مشکلی پیش آید رئیس فدراسیون می تواند از دپارتمان سوالات خویش را جویا شود. متأسفانه در فدراسیون والیبال این کارهاانجام نمی گردد و رئیس فدراسیون خودش تمامی این کارها را می کند. حتی اگر بخواهند پیشنهادها را قبول کنند، آنها رابه صورت نصفه و نیمه انجام می دهند. هنوز هم دیر نشده و اگر می خواهند پیشرفت کنند باید دپارتمان را تشکیل دهند.
* از پیشکسوتان و بزرگان باید استفاده کرد
بهرام صفت درباره دوری خودش از والیبال اشاره کرد: از من خواستند که حضور داشته باشم اما قبول نکردم. برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدتی را به فدراسیون دادم و تمام کسانی که در ۶۰ سال گذشته دستی در آتش داشتند را در یک فهرست قرار دادم و عنوان کردم اگر بخواهیم برنامه ریزی درستی داشته باشیم باید از این افراد استفاده نمائیم نه اینکه به صورت سلیقه ای برخورد نماییم اما متأسفانه به صورت سلیقه ای با موضوعات برخورد می شود و مسائل فردی مدنظر قرار می گیرد. همانطور که می دانید حدود دو میلیارد نفر در دنیا طرفدار والیبال هستند و FIVB هم کارهای خوبی انجام می دهد و باید بتوانیم از این امکانات استفاده نمائیم و از تمام بزرگان، پیشکسوتان، اساتید دانشگاه ها و … بهره بگیریم. کار علمی در کنار کار تجربی باید مورد استفاده قرار گیرد بنا بر این احتیاج به یک برنامه گسترده داریم.

* ولاسکو به خواست خودش از ایران نرفت
پیشکسوت والیبال ایران تاکید کرد: یکی از معایب بزرگ این بود که نباید ولاسکو را به سادگی از دست می دادیم. او بسیار به والیبال ایران خدمت کرد. ولاسکو به خواست خودش از ایران نرفت. او علاقه بسیاری به مردم ایران داشت و بنا بر این تمایل داشت که تا آخر فعالیت والیبالی اش در ایران حضور داشته باشد.
وی در پاسخ به این سؤال که اما ولاسکو با تصمیم خودش و برای ادای دین به کشورش، خواهان جدایی از تیم ملی ایران شد، اظهار داشت: خیر؛ این ظاهر قضیه است و ما ولاسکو را به سادگی از دست دادیم. مسائل زیادی صورت گرفت که در آینده آنها را بازگو خواهم کرد.
حسین بهرام صفت در انتها اشاره کرد: ۳۰ سال پیش تصمیم گرفتم دیگر کار اجرایی در والیبال انجام ندهم و برای همیشه از والیبال کنار رفتم چون که تصمیم ها به صورت سلیقه ای انجام می شد و من با این کار مخالف بودم. تحصیلات دانشگاهی ام مهندسی صنایع است، بعد از کناره گیری از کار اجرایی در والیبال به دنبال تخصصم رفتم اما همیشه در کوران والیبال بوده ام و سیاست FIVB را به خوبی می شناسم. همیشه باید مشوق افرادی باشیم که از جنس والیبال هستند چون که آنها سرمایه های کشور به حساب می آیند.

1399/12/02
10:02:46
0.0 / 5
838
تگهای خبر: بازیكن , باشگاه , پیشكسوت , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی