با بهترین گلزنان آسیایی ایران آشنا شویم؛

دایی بیشترین گل، بهزادی نخستین و علی كریمی آخرین آقای گلهای ایرانی

دایی بیشترین گل، بهزادی نخستین و علی كریمی آخرین آقای گلهای ایرانی

به گزارش اخبار ورزشی تیم ملی فوتبال كشورمان تابحال ۱۳ بار در مسابقات جام ملتهای آسیا حضور یافته و در آستانه چهاردهمین حضور در این مسابقات قرار دارد.به گزارش اخبار ورزشی به نقل از مهر، كمتر از یك هفته دیگر به آغاز هفدهمین دوره مسابقات جام ملتهای آسیا زمان باقی است و ملی پوشان كشورمان هم كه یكی از مدعیان قهرمانی در این مسابقات هستند، به منظور حضوری پر قدرت در بزرگ ترین تورنمنت فوتبال آسیا با جدیت در حال گذراندن آخرین روزهای اردوی تداركاتی خود می باشند.
تیم ملی ایران در ۱۳ دوره گذشته این بازی ها حضور داشته كه حاصل ۱۳ بار حضور در جام ملتهای آسیا ۳ قهرمانی، ۴ عنوان سومی و یك عنوان چهارمی می باشد.
به جز موفقیت های تیمی، تیم ملی كشورمان در ادوار گذشته این رقابتها موفقیت های فردی زیادی هم به دست آورده همچون چند عنوان آقای گلی در این رقابتها.
بهترین گلزن در یك دوره جام ملتها
علی دایی بهترین گلزن ملی ایران در همه ادوار تاریخی را باید بهترین گلزن ایران در جام ملتهای آسیا هم دانست. دایی در جام ملتهای ۱۹۹۶ امارات همراه با تیم ملی كشورمان به مقام سوم این مسابقات رسید. وی در این دوره از رقابتها ۸ گل به ثمر رساند تا نه تنها آقای گل این دوره از مسابقات جام ملتها شود، بلكه ركورد بیشترین تعداد گل در یك دوره از مسابقات را هم به خود اختصاص دهد.
دایی با ۸ گل زده در یازدهمین دوره این بازیها دارای ركورد بیشترین تعداد گل زده در یك دوره از بازی ها است و پس از او یك ایرانی دیگر به اسم بهتاش فریبا با ۷ گل زده در یك دوره از این مسابقات، دومین گلزنان برتر ادوار گذشته جام ملتها هستند. فریبا این عنوان را با یك فوتبالیست كره ای به اسم «چون سون هو» به صورت مشترك به دست آورد.
۹ آقای گل ایرانی
در ۱۳ دوره گذشته این مسابقات كه با حضور تیم ملی كشورمان برگزار شد، ۹ فوتبالیست ایرانی به صورت تكی یا به صورت مشترك عنوان آقای گلی این مسابقات را از آن خود كرده اند.

اولین آقای گل ایرانی
همایون بهزادی اولین فوتبالیست ایرانی بود كه موفق شد عنوان آقای گلی جام ملتهای آسیا را به خود اختصاص دهد. مهاجم فقید فوتبال كشورمان در چهارمین دوره این مسابقات در سال ۱۹۶۸ به همراه دو بازیكن دیگر با ۴ گل زده به صورت مشترك این عنوان را به دست آورده است.
اولین آقای گل غیر مشترك
حسین كلانی دومین فوتبالیست ایرانی بود كه در پنجمین دوره این مسابقات در سال ۱۹۷۲ موفق شد با ۵ گل زده به تنهایی آقای گل آسیا شود. ناصر نورایی و غلامحسین مظلومی به همراه یك فوتبالیست كویتی به نام فتحی كمیل در ششمین دوره این رقابتها در سال ۱۹۷۶ با ۳ گل زده به صورت مشترك بهترین گلزن جام ملتهای آسیا بودند.
بهتاش فریبا در سال ۱۹۸۰ و در هفتمین دوره مسابقات جام ملتهای آسیا به همراه چون سون هو از كره جنوبی با ۷ گل زده به صورت مشترك آقای گل آسیا شدند.
در هشتمین دوره جام ملتهای آسیا در سال ۱۹۸۴ هم این عنوان به فوتبالیست های ایرانی رسید. ناصر محمدخانی و شاهرخ بیانی به همراه جیازی كوان از كشور چین با ۳ گل توانستند عنوان برترین گلزن این مسابقات را به خود تخصیص دهند.
علی دایی آقای گل بعدی از كشور ایران بود كه در سال ۱۹۹۶ و در یازدهمین دوره جام ملتهای آسیا با ۸ گل به این عنوان رسید. در سال ۲۰۰۴ و در سیزدهمین دوره این مسابقات هم علی كریمی به همراه علا حبیل از بحرین هر كدام با ۵ گل عنوان بهترین گلزن مسابقات را به خود اختصاص دادند.

علی كریمی در واقع آخرین آقای گل ایرانی در آسیا بود و در ۳ دوره گذشته این مسابقات هیچ فوتبالیست ایرانی نتوانسته عنوان بهترین گلزن مسابقات را به خود اختصاص دهد.

1397/10/09
15:08:59
5.0 / 5
4484
تگهای خبر: بازیكن , تیم , رقابت , فوتبال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی