مهدی محمدنبی:

باشگاه ها درباره لیگ مصاحبه نكنند

باشگاه ها درباره لیگ مصاحبه نكنند

اخبار ورزشی: دبیر كل فدراسیون فوتبال ایران توضیحاتی را درباره جلسه روز گذشته با AFC و مباحث مطرح شده درباره تعلیق این فدراسیون ارائه نمود.به گزارش اخبار ورزشی به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، مهدی محمدنبی درباره پروتکل های مربوط به برگزاری مسابقات در شرایط شیوع و مبارزه با ویروس کرونا عنوان کرد: به صورت کلی، آغاز مسابقات فوتبال در هر کشوری باید با تصمیم و سیاست دولت ها باشد و این مساله به عینه در تمامی کشورهایی که مجوز برگزاری مسابقاتشان داده شد، انجام شده است. بیان ساده تر این مساله این است که اگر وزارت بهداشت به نمایندگی از دولت اجازه آغاز مسابقات را بدهد، متولیان برگزاری فوتبال در هر کشور باید با نهادهای بهداشتی هماهنگی داشته باشند و قدم به قدم با رعایت پروتکل ها پیش بروند.
دبیر کل فدراسیون فوتبال افزود: از طرفی فیفا تازه ترین پروتکل های آغاز مسابقات را اعلام نموده است. این پروتکل در یک سند ۱۹ صفحه ای جهت اطلاع همه - و نه فقط ۲۱۱ کشور عضو فیفا - در سایت فیفا منتشر گردید.
وی درباره روند مربوط به برگزاری مسابقات اشاره کرد: هرگونه تصمیمی در این زمینه باید از طرف فدراسیون و سازمان لیگ اعلام گردد و اینکه باشگاه ها به صورت تک تک و بوسیله رسانه ها مطالب را بازگو کنند در پروتکل های بین المللی وجود ندارد و می تواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.
نبی اضافه کرد: نکته مهمی که می خواهم اینجا مطرح کنم این است که بازگویی این مسائل از طرف اعضای باشگاه ها بازتاب رسانه ای بین المللی و حتی تبعات سنگینی برای کل ساختار فوتبال ایران خواهد داشت و پس شایسته است مسولان باشگاه ها در این قسمت دقت نظر بیشتری داشته باشند. در دنیای امروز مباحث به صورت کامل رصد می شود و همه ما در اتاق شیشه ای در حال فعالیت هستیم. بدین سبب بیان دیدگاه ها می بایست در مسیری صورت گیرد که به کلیت فوتبال کشور و اقتدار فوتبال ما در سطح جهان صدمه ای وارد نکند.
دبیرکل فدراسیون فوتبال تصریح کرد: فدراسیون های عضو فیفا در نهایت نقطه تماس میان فوتبال آن کشور با فدراسیون بین المللی فوتبال هستند و در واقع فیفا فدراسیون فوتبال آن کشور را به رسمیت می شناسد. پس اگر قرار بر این باشد تصمیمی در کلیت فوتبال و برای مثال برگزاری مسابقات باشگاهی در هنگام شیوع و مبارزه با ویروس کرونا گرفته شود فیفا با مسولان باشگاه ها جلسه نمی گذارد بلکه این فدراسیون فوتبال است که محل ارتباط میان دو نهاد است.
نبی اشاره کرد: بار دیگر از کلیه مسولان محترم باشگاه ها درخواست می کنم با توجه به موارد ذکر شده همچون همیشه به اظهارات و مصاحبه های خود دقت نظر ویژه ای داشته باشند و در درون مجموعه و ساختار باشگاه، طرح مشخص و ساز و کار معینی را برای انتقال پیام هایشان به فضای افکار عمومی و رسانه ها در نظر بگیرند. بدون شک، تاوان سخنان حاشیه برانگیز و احساسی را نه اقلیتی خاص بلکه کل فوتبال ایران خواهد داد.
وی همین طور اشاره کرد: سازمان لیگ با استناد به پروتکل مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در ورزش که مورد تایید وزارت بهداشت هم بوده برنامه تمرینات و شروع مسابقات لیگ برتر، لیگ یک، لیگ دو و لیگ سه را در نامه مورخ ۳۰ اردیبهشت به باشگاه ها ابلاغ نمود. بر این اساس تیم های لیگ برتر، لیگ یک، دو و سه تمرینات خودرا از خرداد آغاز کردند و فدراسیون و سازمان لیگ مطابق مصوبات قانونی و لازم الاجرا برنامه های تمرینات و مسابقات را اجرا می کنند.
دبیرکل فدراسیون فوتبال همین طور درباره نشست ویدئو کنفرانس AFC با نمایندگان فدراسیون ها و لیگ های حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب آسیا عنوان کرد: این جلسه روز چهارشنبه از ساعت ۱۵ به وقت محلی مالزی اجرا شد. اعضای دپارتمان مسابقات، بخش تجاری و همین طور نمایندگان لاگارد اسپورت هم در این جلسه حضور داشتند. قبلا AFC از همه فدراسیون ها استعلامی گرفته بود که تصمیم شان درباره لیگ های داخلی خود برمبنای پروتکل های ابلاغی دولتشان به چه صورت است. در نهایت مشخص شد تا اول تیر کشورهای غرب آسیا که در لیگ قهرمانان حضور دارند یا لیگ های داخلی شان شروع شده یا در شرف آغاز است. کنفدراسیون از آغاز باردیگر لیگ های داخلی ابراز خوشی کرد. مسولان کنفدراسیون همین طور اعلام نمودند که مسابقات تحت نظر AFC بر طبق پروتکل های اجرایی در هنگام شیوع ویروس کرونا سه روز قبل و یک روز بعد از بازی ها می بایست توسط فدراسیون ها به انجام برسد.
وی درباره وضعیت رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اشاره کرد: کنفدراسیون در این زمینه با فیفا مذاکراتی داشته است. در نهایت پیشنهاد برگزاری ۴ مسابقه باقیمانده این مرحله در فیفادی اکتبر و نوامبر است. بدین ترتیب که ۸ و ۱۳ اکتبر و ۱۲ و ۱۷ نوامبر ۲۰۲۰ این مسابقات به انجام برسد. این پیشنهاد از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا انجام گرفته و مقرر است فیفا در این زمینه اطلاع رسانی نهایی را انجام دهد. همین طور قرعه کشی مرحله نهایی انتخابی جام جهانی هم مقرر گردید در ژانویه ۲۰۲۱ صورت پذیرد و آغاز این مسابقات از مارچ ۲۰۲۱ خواهد بود.
نبی درباره ادامه مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا و همین طور مرحله یک شانزدهم این مسابقات اظهار داشت: ای. اف. سی پیشنهادات کشورهای مختلف را در این زمینه دریافت کرده و ارزیابی های لازم را انجام داده است. مقرر است باتوجه به مکاتبات قبلی درباره چگونگی برگزاری مسابقات تصمیم گیری شود. دو بازه زمانی یا از ۱۴ تا ۲۹ سپتامبر و یا از ۲۱ اکتبر تا ۴ نوامبر ۲۰۲۰ در این خصوص در نظر گرفته شده است و بعد از بررسی نهایی کمیته مسابقات تصمیم نهایی را می گیرد.
دبیرکل فدراسیون فوتبال همین طور درباره خبرهای مطرح شده پیرامون خطر تعلیق فوتبال ایران اظهار داشت: همانطور که بارها در ایام اخیر از طرف فدراسیون فوتبال شفاف سازی صورت گرفت، روز ۹ خرداد ماه نامه ای از طرف فیفا به ایران رسید که در آن، به تعداد بسیار محدودی از مواردی که مد نظر فیفا بود، اشاره شده بود. در این نامه ای مطلقاً به چنین مسئله ای اشاره نشده است. هم اکنون به واقع مشکلی برای فدراسیون وجود ندارد. در این راه لازم است با همدلی، حمایت و همراهی به تکمیل این پروسه کمک نماییم. متاسفانه گاهی اوقات به برخی شایعات مقابل فوتبال ملی دامن زده می شود که موجب تعجب و تاسف است و نباید تحت هیچ عنوان تکرار شود.
نبی در خاتمه اظهار داشت: پیرو اطلاعیه قبلی انتشار مدارک و اسناد در رابطه با فدراسیون از طرف اشخاص حقیقی و حقوقی بدون داشتن مجوز رسمی از طرف فدراسیون فوتبال به منزله دخالت شخص ثالث در امور فدراسیون تلقی شده و می بایست در مراجع قانونی پاسخگویی صورت پذیرد. خصوصاً در بخش موضوعات مطروحه مقابل فوتبال ملی به هیچ وجه گذشت نخواهیم کرد.


منبع:

1399/03/15
22:57:02
5.0 / 5
2798
تگهای خبر: باشگاه , پورت , تیم , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی