مشاهده نور سبز رنگ درخشان در اطراف مریخ

مشاهده نور سبز رنگ درخشان در اطراف مریخ

به گزارش اخبار ورزشی محققان در اطراف سیاره مریخ یك نور سبز رنگ درخشان مشاهده نمودند كه مانند شفق قطبی است.


به گزارش اخبار ورزشی به نقل از دیلی میل، مطالعات محققان انگلیسی نشان داده است که در اطراف سیاره مریخ نور سبز رنگ درخشان که مانند شفق قطبی است، مشاهده شده است.
شفق قطبی به اصطلاح "انتشار خط سبز" خوانده می شود و دلیل ایجاد آن هم تحریک اکسیژن موجود در جو است که در نتیجه آن نورهای رنگی شفق قطبی در زمین ایجاد می شود.
گرچه، این پدیده یک لایه نازک درخشان از نور سبز رنگ را هم در ارتفاع ۹۰ کیلومتری در اتمسفر زمین پدیده می آورد.
چنین پدیده زیبایی تابحال در اتمسفر سیاره ای دیگر مشاهده نشده بود. چونکه سطح این سیارات یا کاملا روشن هستند یا مأموریت های فضایی سنسورهای مناسبی برای تشخیص آنها نداشته اند.
مشاهده این پدیده در اطراف مریخ نتیجه رصد ۴۰ ساله برای پدیده های موجود در سیاره سرخ است.


محققان "دانشگاه آزاد انگلیس"(The Open University) در این پژوهش با استفاده از طیف سنج مرئی و ماوراء بنفش "NOMAD" موجود در "مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس" موفق به مشاده این نور سبز رنگ در اطراف سیاره سرخ شدند.
این پروژه مشترک میان "آژانس فضایی اروپا" و "آژانس فضایی روسیه" به مطالعه آثار گازها در اتمسفر مریخ و تحقیق در مورد نقش منابع بالقوه موجود در زیر سطح مریخ برای بروز چنین پدیده هایی می پردازد.
ابزار طیف سنجی "NOMAD" توانست سیگنال خاص تحریک اکسیژن را در طول موج "۵۵۷.۷" نانومتر ردیابی کند که نشان دهنده درخشش نور سبز رنگ در کنار انتشار فرابنفش ضعیف تر اکسیژن در طول موج " ۲۹۷.۲" نانومتر است.
"مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس" در اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی به مریخ رسید و بیشتر از یک سال برای رسیدن به مدار صحیح این سیاره کوشش کرد و در نهایت از ماه مه سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز به اندازه گیری های مختلف در سیاره سرخ کرد.
نتایج این پژوهش در مجله "Nature Astronomy" منتشر شد.1399/03/28
11:51:43
5.0 / 5
2615
تگهای خبر: سفر , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی