طرح كارآمد یك دانش آموز برای ساخت ماسك كووید-۱۹

طرح كارآمد یك دانش آموز برای ساخت ماسك كووید-۱۹

اخبار ورزشی: یك دانش آموز موفق شده برای پیش گیری از شیوع بیشتر كووید-19، طرحی برای ساخت ماسكی از جنس گرافین عرضه نماید كه هم سبك و هم كارآمد است.


به گزارش اخبار ورزشی به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، هنگامی که بزرگترها نمی توانند چاره مناسبی برای بعضی از مشکلات پیش رو پیدا کنند، افراد کوچک تر باید دست به کار شوند تا شاید قسمتی از این مشکلات را حل کنند.
"پارنیکا ساکسنا"(Parnika Saxena)، یک دانش آموز از دبیرستان علم و فناوری توماس جفرسون آمریکا(TJHSST) است که موفق شده ماسک های موثری طراحی کند. پارنیکا با درک نیاز به ماسک های موثر در شرایط بحران کووید- ۱۹، کوشش کرد تا چاره ای برای این مشکل پیدا کند.
این دانش آموز در کار خود، از مفاهیم نانوفناوری و شیمی بهره گرفته است تا یک ماسک پیشرفته و کارآمد عرضه نماید.
پارنیکا می گوید: هنگامی که در مورد همه گیری کووید-۱۹ و ترس های ناشی از آن آگاه شدم، تلاش کردم تا انرژی خودرا بر ارائه یک کار خلاقانه متمرکز کنم. من بعنوان شخصی که همیشه نانوفناوری برایش جذاب بوده است، اهتمام کردم تا از این مفهوم در مقیاس کوچک استفاده کنم و باور دارم که نانوفناوری می تواند از شیوع بیشتر کروناویروس پیشگیری کند.
وی اضافه کرد: بعد از دیدن کارگرانی که خواهان تولید ماسک های موثرتر بودند و صحبت مستقیم با متخصصان مراقبت های بهداشتی متوجه شدم که باید ماسک های سبک وزنی تولید شوند که همه صورت را می پوشانند. به همین دلیل، مفاهیمی را که درباره نانوفناوری و شیمی در مدرسه آموخته بودم، به کار گرفتم و چندین مقاله پژوهشی از مجلات علمی مطالعه کردم. چند هفته بعد، ایده ساخت ماسک گرافینی پوشیده شده از نیتروژن را ارائه دادم.


پارنیکا افزود: بااینکه این ایده هیچ گاه قبل از این ارائه نشده اما ماسک گرافینی پوشیده از نیتروژن، چندان هم دگرگون کننده نیست. گرافین، یک آلوتروپ تک لایه ای از کربن است که قابلیت نفوذ ندارد؛ به شکلی که حتی یک اتم هلیوم هم نمی تواند از آن عبور کند. در هر حال، هنگامی که گرافین از نیتروژن پوشیده می شود، بعضی از اتصالات کربن آن شکسته می شوند و برخی منافذ را باز می کنند. باز شدن منافذ، امکان ورود اکسیژن را فراهم می آورد و سبب می شود که ماسک های گرافین، قابلیت تنفس داشته باشند اما همچنان مانند مانعی در مقابل ذرات کووید- ۱۹ عمل کنند.
پارنیکا هم اکنون با پژوهشگران "دانشگاه ویرجینیای غربی"(WVU) کار می کند تا ماسک گرافینی ابداع شود.
وی در این زمینه اظهار داشت: من امیدوارم این کار، الهام بخش همسالان من باشد تا بدانند که همیشه نباید برای پاسخ دادن به سوالات، به بزرگترها مراجعه نماییم.
منبع:

1399/04/15
17:29:46
5.0 / 5
2881
تگهای خبر: شكست , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی