طراحی یك فیلتر هوا كه كروناویروس را از بین می برد!

طراحی یك فیلتر هوا كه كروناویروس را از بین می برد!

پژوهشگران آمریكایی می گویند نوعی فیلتر هوا طراحی نموده اند كه می تواند به از بین بردن كروناویروس كمك نماید.


به گزارش اخبار ورزشی به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران "دانشگاه هیوستون" (UH) آمریکا، یک فیلتر هوا طراحی نموده اند که می تواند کروناویروس را محبوس کند و آنرا فورا از بین ببرد.
این گروه پژوهشی به سرپرستی "ژیفنگ رن"(Zhifeng Ren)، استاد فیزیک دانشگاه هیوستون، فیلتر جدیدی را طراحی و ابداع نموده اند. به قول پژوهشگران، این فیلتر طی آزمایش ها توانست ۹۹.۸ درصد از نمونه های کروناویروسی که به آن وارد شده بود، از بین ببرد.
رن اظهار داشت: شاید این فیلتر بتواند جهت استفاده در فرودگاه ها، هواپیماها، ادارات و مدارس کارآمد باشد و به توقف شیوع کروناویروس کمک نماید. این فیلتر می تواند گسترش کروناویروس را به صورت کارآمد در جامعه کنترل کند و همینطور به تصفیه هوا در محیط کار بپردازد.
پژوهشگران این نکته را در نظر داشتند که ویروس می تواند تا چند ساعت باقی بماند؛ بنابراین طراحی فیلتری که بتواند ویروس را به سرعت از بین ببرد و گسترش آنرا در هوا کنترل کند، برنامه مناسبی بود. پژوهشگران تصمیم گرفتند تا از یک فیلتر گرمایی استفاده کنند که می تواند ویروس ها را نسبتا سریع از بین ببرد.
نظر رن این بود که در ساخت این فیلتر از فوم نیکل استفاده گردد چونکه این ماده، امکان جریان یافتن هوا را فراهم می آورد، رسانای الکتریسیته است و قابلیت انعطاف دارد.
مشکل اینجاست که فوم نیکل، استقامت کمی دارد و نمی توان دمای آنرا تا اندازه کافی برای از بین بردن ویروس افزایش داد. پژوهشگران این مشکل را با تا کردن فوم حل کردند و سیم های الکتریکی به آن افزودند تا مقاومت آنرا در مقابل افزایش دما بالا ببرند. با گرم کردن فیلتر به صورت الکتریکی، میزان گرمایی که از آن خارج می شود، به حداقل می رسد.
پژوهشگران، اولین نمونه این فیلتر را در آزمایشگاه بررسی کردند تا ارتباط میان ولتاژ و دما و همینطور توانایی فیلتر را در از بین بردن ویروس ها بررسی نمایند.
شاید این تکنولوژی جدید بتواند عملکرد درستی در جلوگیری از شیوع کروناویروس داشته باشد و برای غلبه بر همه گیری آن به کار برود.
این پژوهش، در مجله"Materials Today Physics" به چاپ رسید.
منبع:

1399/04/18
13:52:00
5.0 / 5
2749
تگهای خبر: تكنولوژی , سرعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی