مدیرعامل شركت فرودگاه ها

هوشمندسازی فرودگاه ها در مقابل كرونا

هوشمندسازی فرودگاه ها در مقابل كرونا

در صورتیكه گسترش ویروس كرونا، درآمد هوانوردی شركت فرودگاه ها را به میزان شایان توجهی كاهش داده، مدیرعامل این شركت از هدف گذاری برای هوشمندسازی و همین طور فعال بودن همه فرودگاه ها آگاهی داد.به گزارش اخبار ورزشی به نقل از مهر، از زمانی که خبر گسترش ویروس کرونا در کشورمان اعلام شد، صنعت هوانوردی ایران مانند تمامی جنبه های این صنعت در سطح جهان با چالش های بزرگی روبرو شد، اما برنامه ریزی برای عبور با حداقل خسارت همراه با کوشش برای انجام طرح های در دست اقدام، همچون راهکارهای مدیریتی بوده که در سطح مدیریت ارشد صنعت فرودگاهی ایران مد نظر قرار گرفته است.
یکی از این اقدامات، برنامه ریزی شرکت برای هوشمندسازی فرودگاه ها برای به حداقل رساندن ارتباط فیزیکی در سه سرفصل شامل اقدمات بهداشتی و ارائه تسهیلات، ارائه خدمات با کمترین تماس فیزیکی و فاصله گذاری در این دوران ویژه است.
سیاوش امیرمکری، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در این زمینه در گفتگویی تفصیلی با خبرنگار مهر می گوید: طبق گزارش مراجع بین المللی شیوع ویروس کرونا سبب کاهش ۵۰ درصدی تعداد مسافران و کاهش ۶۰ درصدی درآمدهای فرودگاهی در دنیا شده است. در واقع، از زمان شیوع ویروس کرونا که اواخر سال قبل رخ داد، دنیا تحت تأثیر قرار گرفت و می توان گفت طی ۵۰ سال قبل از میان هشت بحران جهانی، کرونا بیشترین تأثیر منفی را بر صنعت هوایی داشته است.
زیان ۶۹ میلیون دلاری کرونا به صنعت فرودگاهی ایران / ‏‬ هیچ فرودگاهی تعطیل نشد
زیان ۶.۲ میلیارد دلاری وارد شده بر درآمد خدمات ناوبری هوایی دنیا در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰، موضوع بسیار مهمی است که امیرمکری، سهم ایران از این زیان را ۶۹ میلیون دلار اعلام می کند و می گوید: با پیش بینی مراجع بین المللی، امسال شاهد کاهش ۵۰ درصدی درآمد صنعت هوانوردی دنیا خواهیم بود و تا آخر سال ۲۰۲۴ می توان امیدوار بود که به درآمد اختتام سال ۲۰۱۹ برسیم.
در حالی که این عضو شورای عالی هواپیمایی کشوری از کاهش شدید پروازها و همین طور درآمد شرکت فرودگاه ها و ناوبری ایران سخن می گوید، همین طور تاکید می کند که هیچ فرودگاهی به سبب گسترش ویروس کرونا تعطیل نشده است و تمامی فرودگاه های تحت مالکیت این شرکت آماده خدمت رسانی هستند، موضوعی که در این وضعیت بغرنج، یک خبر امیدوارکننده بشمار می رود.
امیرمکری در این زمینه می گوید: شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران نه فقط در طول این مدت فرودگاهی را تعطیل نکرده است، بلکه تمام تمهیدات لازم را بمنظور پذیرش مسافران و ایرلاین ها با رعایت موازین اعلامی از طرف وزارت بهداشت در این شرایط خاص در دستور کار خود قرار داده است. البته شرکت های هواپیمایی گاهی به سبب کاهش تعداد مسافر در بعضی از مسیرها، مبادرت به لغو پروازها کرده اند.
کاهش ۸۰ درصدی پروازهای مسافری در ابتدای امسال
در زمان اوج شیوع ویروس کرونا در ابتدای سال ۹۹ پروازهای مسافری کشور بیش از ۸۰ درصد کاهش یافت؛ اما به مرور و با افزایش پروازها در بعضی از فرودگاه های بزرگ مانند مهرآباد، مشهد و اصفهان، ترافیک آنها به حدود ۶۰ درصد از میزان نشست و برخاست سال قبل رسید. متأسفانه با آغاز موج دوم این بیماری، شاهد کاهش ترافیک در سفرهای داخلی هستیم. این مساله در آماری که مدیرعامل شرکت فرودگاه ها بیان می کند، کاملاً قابل تأمل است.
جزئیات آماری نشست و برخاست هواپیماها در بهار ۹۹
امیرمکری می گوید: در فرودگاه مهرآباد نشست و برخاست هواپیماها در سه ماهه ابتدای سال ۹۹ نسبت به زمان مشابه سال قبل ۴۱ درصد کاهش، اعزام و پذیرش مسافر ۵۳ درصد کاهش و ارسال و پذیرش بار و پست ۵۵ درصد کاهش دارد.
وی اضافه کرد: در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد میزان نشست و برخاست هواپیما در سه ماهه ابتدایی امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل ۶۶ درصد کاهش، اعزام و پذیرش مسافر ۷۵ درصد کاهش و ارسال و پذیرش بار و پست ۸۰ درصد کاهش داشته است. همین طور در فرودگاه شیراز نشست و برخاست هواپیماها ۵۴ درصد کاهش، اعزام و پذیرش مسافر ۶۱ درصد کاهش و ارسال و پذیرش بار و پست ۶۹ درصد کاهش داشته است اما بیشترین سهم نشست و برخاست فرودگاه ها در خردادماه ۱۳۹۹ مربوط به فرودگاه مهرآباد با ۳۵.۵۲ درصد است. از طرف دیگر، در روند عادی بهره برداری از فرودگاه های کشور، افزایش رشد سالانه حداقل در حدود ۵ درصد پیش بینی شده بود که متأسفانه با شروع کرونا نه فقط رشد پیش بینی شده محقق نشد، بلکه منجر به کاهش بسیار زیاد فعالیت فرودگاه ها و بعضاً عدم بهره برداری از زیرساخت های به وجود آمده در دوران شیوع ویروس کرونا شد که این امر خسارت های بسیار زیادی را به شرکت تحمیل کرد. عملکرد فرودگاه های تحت مدیریت شرکت نیز برمبنای میزان شیوع ویروس کرونا و وضعیت شهرهایی که فرودگاه در آن واقع شده اند، از نظر سطح هشدار متغیر بوده است.
بلایی که کرونا بر سر فرودگاه های کوچک آورد
اما تبعات کرونا بر صنعت هوانوردی کشور به همین موارد محدود نشده است؛ امیرمکری توضیح می دهد: در این ایام در فرودگاه هایی که طی سال های اخیر راه اندازی شده اند و همین طور فرودگاه های کوچک تر، مسافران بسیار کمی تردد کردند و بیشتر ایرلاین ها پروازهای خود در این مسیرها را لغو کرده اند. بطور نمونه، بدلیل سطح هشدار بالا و قرمز بودن شرایط طی ماه های اسفند ۹۸ و فروردین ۱۳۹۹ تعداد پروازهای داخلی فرودگاه رامسر عملاً به صفر رسید و پروازهای فرودگاه رشت در راه تردد به تبریز در کل ابطال و در راه مشهد هم بسیار محدود انجام شد. با کاهش تدریجی سطح هشدار این استانها در اردیبهشت و خرداد ماه، عملیات پروازی روند افزایشی یافته و با شیب ملایم در حال گذر به شرایط ثبات قابل اطمینان است.
کاهش ۵۰ درصدی پرواز و ۶۵ درصدی مسافران در سه ماهه امسال
به گفته مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، بطور کلی، در سه ماهه نخست امسال نسبت به سه ماهه نخست سال قبل تعداد پروازها حدود ۵۱ درصد و اعزام و پذیرش مسافر حدود ۶۴ درصد کاهش داشته است.
شرکت فرودگاه ها چه اقداماتی برای مهار کرونا انجام داد؟
اکنون این پرسش مطرح می شود که جدا از برنامه ریزی های انجام شده برای افزایش پروازهای داخلی و عبوری، چه اقداماتی را می توان برای انجام سفر سلامت که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، مد نظر قرار داد؟
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در این زمینه به این مساله اشاره می کند که ACI (اتحادیه جهانی فرودگاه ها) «تجربه سفر سلامت» بوسیله مسافرت با کمترین تماس یا بدون تماس را برای جلب اعتماد مسافران هوایی، شعار خود قرار داده است.
وی درباب این شعار توضیح داد: در کشور ما نیز با وجود فشارهای مسئولان و نمایندگان استانی و کاهش پرواز و مسافر، هیچ فرودگاهی غیر عملیاتی و تعطیل نشد. مسئولان کشور تشخیص دادند که مسافرت های هوایی با رعایت پروتکل های بهداشتی یکی از مسیرهای امن برای جابه جایی در زمان شیوع ویروس کروناست و ما نیز رعایت این اصل را در دستور کار قرار دادیم.»
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی می گوید: سه سرفصل شامل «اقدامات بهداشتی و ارائه تسهیلات»، «ارائه خدمات بدون تماس یا با کمترین تماس» و نیز «فاصله گذاری فیزیکی در چارچوب برنامه هوشمندسازی فرودگاه ها» عملیاتی می شود؛ سرفصل هایی که هر یک از آنها بخش مهمی از «تجربه سفر سلامت» را تبیین می کنند.
هوشمندسازی فرودگاه ها در مقابل کرونا به چه معناست؟
به گفته امیرمکری، برای به نتیجه رساندن این سرفصل ها و تحقق برنامه هوشمندسازی به همکاری تمام دست اندرکاران فرودگاهی، نهادهای نظامی و انتظامی، شرکت های هواپیمایی و شرکت های خدمات فرودگاهی (هندلینگ کننده ها) نیاز است. هدف از هوشمندسازی فرودگاه ها به حداقل رساندن ارتباط فیزیکی با مسافران است.
کرونا پروژه های عمرانی، زیرساختی و ارتباطی شرکت فرودگاه ها را متوقف نکرده است
امیرمکری در پاسخ به این پرسش که برنامه های ارتقای فرودگاه ها در این شرایط چگونه پیش می رود؟، توضیح داد: ارائه خدمات عملیاتی با وجود کرونا بدون وقفه دنبال می شود. نصب سوئیچینگ مهرآباد، ۲۸ پروژه عمرانی در فرودگاه ها و ساخت سایت رادار «تنگ ریز» شیراز، از نمونه های این اقدامات است.
به گفته مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، با کاهش پروازها، عملیات عمرانی در بعضی از فرودگاه ها حتی سرعت هم گرفته است. بطور کلی شیوع ویروس کرونا موجب کاهش تقاضای سفرهای هوایی، کاهش فرکانس پروازی شرکت های هواپیمایی و در نتیجه کاهش استفاده از امکانات و زیرساخت های فرودگاهی شده است.
برنامه های کوتاه مدت و طولانی مدت شرکت فرودگاه ها برای مقابله با بحران کرونا
وی تاکید کرد: برای مقابله با چنین شرایط بحرانیِ بی سابقه و پیش بینی نشده ای، شرکت فرودگاه ها در چارچوب دو برنامه کوتاه مدت و طولانی مدت را در دستور کار قرار داده است. برنامه های کوتاه مدت شامل: «ایجاد امکانات و شرایط لازم برای ضدعفونی کردن اماکن و تب سنجی مسافران و کارکنان، رعایت فاصله فیزیکی، استقرار تجهیزات و دستگاه های ضدعفونی دست کارکنان و مسافران، به کارگیری جداکننده های نایلونی، تعطیلی اماکن، تسهیلات و امکانات غیر ضروری، ایجاد محدودیت برای دسترسی به بخش های بلااستفاده ترمینال ها، انجام تست های پزشکی و تمهیدات لازم برای آزمایش کرونا و ارائه دستورالعمل ها و ضوابط راهنما» است.
همچنین دو برنامه طولانی مدت شامل: «ترویج فرهنگ سلامتی و رعایت بهداشت، گسترش و استفاده از سیستم های اتوماسیون و کاهش حضور نیروی انسانی و تعاملات نزدیک بین مسافران و پرسنل بوسیله ابزارهای «Touch Less» (بدون لمس)، برقراری تعامل پایدار با وزارت بهداشت و مسئولان مربوطه، تعیین و بازتعریف نقش ها و مسئولیت های واحدها و سازمان های مختلف، بازتعریف قراردادهای بهره برداری از اماکن فرودگاهی و بازطراحی جریان حرکت مسافر در ترمینال های مسافری» در دستور کار شرکت فرودگاه ها قرار دارد.
همه فرودگاه ها زیان ده هستند / ‏‬ فرودگاه های بین المللی، بیشتر
واقعیت این است که بطور کلی عملکرد همه فرودگاه ها باتوجه به شرایط ناشی از کرونا با ضرر و زیان مواجه بوده است ولی باتوجه به شرایط، بیشترین ضرر اقتصادی به فرودگاه هایی وارد آمده است که دارای پرواز بین المللی بوده اند، بطوریکه عملاً بهره برداری از ترمینال های بین المللی به حداقل رسیده و حصول منابع درآمدهای مستقیم ناشی از پروازهای بین المللی و درآمدهای غیرمستقیم مربوط به واگذاری اماکن و محل ها از قبیل پارکینگ، CIP و… کاهش شایان توجهی داشته است.


منبع:

1399/06/13
17:54:29
5.0 / 5
2036
تگهای خبر: بیماری , تیم , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی