واكنش ایمنی مناسب، شدت مبتلاشدن به كووید- 19 را می كاهد

واكنش ایمنی مناسب، شدت مبتلاشدن به كووید- 19 را می كاهد

اخبار ورزشی: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، اهمیت واكنش ایمنی مناسب را در كاهش شدت مبتلاشدن به كووید- 19 نشان دادند.


به گزارش اخبار ورزشی به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران از زمان ظاهر شدن کروناویروس تابحال تلاش نموده اند تا بفهمند که چرا سیستم ایمنی در مرحله حاد مبتلاشدن به کووید- 19، بیشتر از این که خوب عمل کند، به بدن لطمه می رساند.
تازه ترین بررسی پژوهشگران "موسسه ایمنی شناسی لاجولا" (La Jolla Institute for Immunology) در آمریکا نشان میدهد که طی دوره حاد مبتلاشدن به کووید- 19، بروز واکنش ایمنی برای کنترل ویروس و کاهش شدت بیماری، مهمست و سلول های تی بدن، نقش بسیار مهم تری را نسبت به پادتن ها دراین زمینه بر عهده دارند.
واکنش ایمنی ضعیف یا ناهماهنگ، نتایج ضعیف تری را به همراه دارد. یافته های این پژوهش نشان می دهند که تاثیر واکسن هایی که برای پیش گیری از کووید- 19 طراحی می شوند، باید به یک واکنش ایمنی قابل توجه ختم شود که برانگیختن پادتن ها، سلول های تی کمک کننده و سلول های تی کشنده را نیز برای تضمین ایمنی بدن به همراه دارد.
"شین کروتی" (Shane Crotty)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: شاید بررسی های ما بتوانند توضیح دهند که چرا بیماران مسن تر مبتلا به کووید- 19، بیشتر نسبت به این بیماری لطمه پذیر هستند. با افزایش سن، ذخیره سلول های تی که می توانند در مقابل یک ویروس به خصوص فعال شوند، کاهش پیدا می کند و هماهنگی واکنش ایمنی بدن نیز کمتر می شود. بنظر می رسد که همین موضوع، یکی از عواملی باشد که سبب می شود افراد مسن تر نسبت به کووید- 19، لطمه پذیری بیشتری داشته باشند.
"آلساندرو ستل" (Alessandro Sette)، سرپرست این پروژه اظهار داشت: ما هیچ شواهدی ندیدیم که نشان بدهند سلول های تی در ایجاد طوفان سیتوکین نقش دارند که بیشتر بواسطه "دستگاه ایمنی ذاتی" (Innate immune system) ایجاد می شود.
هنگامی که کروناویروس به بدن وارد می شود، دستگاه ایمنی ذاتی، حمله گسترده و نامشخصی را مقابل آن آغاز می کند و به آزادسازی موجی از مولکول های سیگنال دهنده می پردازد که به تحریک التهاب می انجامد و نیروهای سیستم ایمنی بدن را از حضور یک عامل بیماری زا آگاه می کند.
در شرایط کنونی شیوع کروناویروس، بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن موسوم به "دستگاه ایمنی تطبیقی" (Adaptive immune system) می تواند به مقابله با ویروس بپردازد، ذرات ویروسی را ردیابی کند و سلول های مبتلا شده را از بین ببرد. دستگاه ایمنی تطبیقی، از سه شاخه پادتن ها، سلول های تی کمک کننده و سلول های تی کشنده تشکیل شده است که به ردیابی و حذف سلول های مبتلا به ویروس می پردازند.
پژوهشگران برای این پروژهف نمونه خون 50 بیمار مبتلا به کووید- 19 را جمع آوری کردند و سه شاخه از نیروهای دستگاه ایمنی تطبیقی بدن شامل پادتن های مخصوص به کروناویروس، سلول های تی کمک کننده و سلول های تی کشنده را به صورت جامع مورد بررسی قرار دادند.
"سیدنی رامیرز" (Sydney Ramirez)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این مساله برای ما مهم بود که بتوانیم طیف وسیعی از بیماری ها از خفیف گرفته تا حاد را بررسی نماییم تا بتوانیم عوامل ایمنی شناختی متمایز را تشخیص دهیم.
نتایج این پژوهش، به نتایج پژوهشی پیشین این گروه نزدیک بود که نشان داده است همه بیمارانی که بطور کامل بهبود یافته اند، میزان پادتن، میزان قابل قبولی از پادتن، سلول های تی کمک کننده و سلول های تی کشنده را در بدن خود دارند؛ در صورتیکه بدن بیماران مبتلا به کووید- 19 حاد، فاقد این عوامل به میزان لازم است.
کروتی اظهار داشت: یافته های این پژوهش نشان می دهند که سلول های تی، نقش بسیار مهمی در مبتلاشدن به کروناویروس و پادتن ها نیز نقش مهمی در ابداع واکسن کووید- 19 بر عهده دارند. بااینکه نقش مهم سلول های تی در هر دو مورد، غیر قابل انکار است.
این پژوهش، در مجله "Cell" به چاپ رسید.
منبع:

1399/06/28
15:01:34
5.0 / 5
1789
تگهای خبر: بدن , بیماری , دستگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی