پیشبینی تغییرات اقلیمی با بررسی كربن خاك

پیشبینی تغییرات اقلیمی با بررسی كربن خاك

به گزارش اخبار ورزشی پژوهشگران آمریكایی، متد جدیدی را جهت بررسی كربن خاك عرضه كرده اند كه می تواند به پیشبینی تغییرات اقلیمی كمك نماید.


به گزارش اخبار ورزشی به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهشگران "دانشگاه بیلر"(Baylor University) و "دانشگاه ایالتی آیووا"(Iowa State University)، متد جدیدی را برای تجزیه و تحلیل ترکیبات ماده آلی خاک ابداع نموده اند که به دانشمندان امکان می دهد تا ذخیره کربن خاک و تأثیر کربن بر اقلیم را پیشبینی کنند.
این گروه پژوهشی، داده های گردآوری شده در مورد خاک طیف گسترده ای از محیطهای متفاوت سراسر آمریکای شمالی همچون توندرا، جنگل های باران خیز استوایی، بیابان ها و مرغزارها را به کار بردند تا الگوهایی را برای درک بهتر شکل گیری ماده آلی خاک که قسمت بیشتری از آنرا بقایای به جا مانده از گیاهان و ریزارگانیسم های زنده تشکیل می دهد، پیدا کنند.
پژوهشگران در این پروژه، نمونه های مربوط به ۴۲ نوع خاک را که از نواحی گوناگون به دست آمده بود، مورد بررسی قرار دادند. آنها از روشی معروف به "طیف سنجی تشدید مغناطیسی هسته ای" (Nuclear magnetic resonance spectroscopy) استفاده کردند که به آنها امکان داد تا ساختار شیمیایی و ترکیب مولکول های آلی طبیعی خاک را مورد بررسی قرار دهند.
"ویلیام هوکادی"(William Hockaday)، استادیار علوم زمین دانشگاه بیلر اظهار داشت: خاک به خاطر تأمین غذا، آب تمیز و هوای پاک، بنیانی برای جامعه محسوب می شود. خاک در تغییرات اقلیمی هم نقش مهمی دارد چونکه یکی از منابع کربن زمین محسوب می شود. بیشتر از ۱۰۰ سال است که دانشمندان در مورد آرایش شیمیایی کربن خاک، مباحثه می کنند.
"استیون هال"(Steven Hall)، استادیار بوم شناسی دانشگاه ایالتی آیووا اظهار داشت: ما تصمیم گرفتیم که با این پژوهش، به این پرسش پاسخ دهیم که آیا ماده آلی خاک در محیطهای گوناگون به هم شباهت دارند یا با یکدیگر متفاوت هستند.
این پژوهش، الگوهایی را در شیمی ماده آلی خاک نشان داد که در مورد همه اقلیم ها صدق می کند. درک این الگوها یا قوانین در مورد نحوه تشکیل ماده آلی در خاک و دوام آن، به دانشمندان کمک خواهد نمود تا پیشبینی کنند که خاک چگونه کربن را در اکوسیستم های متفاوت ذخیره می کند. کربن می تواند هنگامی که بعنوان یک گاز گلخانه ای از خاک رها می شود و به جو می رود، در تغییرات اقلیمی نقش داشته باشد. پژوهشگران باور دارند که درک بهتر انواع کربن موجود در خاک محیطهای متفاوت می تواند تصویر دقیق تری از نحوه تأثیر کربن بر اقلیم و تأثیر تغییرات اقلیمی آینده بر ذخایر کربن خاک عرضه نماید.
هوکادی اضافه کرد: این پژوهش، یک گروه قوی از دانشمندان را گرد هم آورد و من برای اولین بار، الگوهای شیمیایی را در مقیاس قاره ای مورد بررسی قرار دادم.
این پژوهش، در مجله "Nature Geoscience" به چاپ رسید.
منبع:

1399/07/07
13:35:19
5.0 / 5
1832
تگهای خبر: تیم , سیستم , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی