دو هفته لیگ و این همه جنجال؟

فوران بداخلاقی در فوتبال ایران

فوران بداخلاقی در فوتبال ایران

به گزارش اخبار ورزشی خشم و بداخلاقی حالا دو عنصری است كه در رگ های فوتبال ایران جریان دارد و باشگاه ها آنرا از راه مصاحبه ها و بیانیه هایشان به جامعه پمپاژ می كنند. به راستی مسئول این اتفاقات ضدفرهنگی كیست؟به گزارش اخبار ورزشی به نقل از مهر، هرچه بر عمر مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران افزوده می شود، عمر بداخلاقی ها و خشم باشگاه ها به هفته های ابتدایی تقلیل پیدا می کند. لیگ برتر بعنوان ویترین فوتبال باشگاهی ایران که باید محلی برای لذت بردن و سرگرمی مردم و هوادارانش باشد، به سرکردگی خود باشگاه ها، مربیان و بازیکنان چنان خشمی را به جامعه پمپاژ می کند که تاثیرات اجتماعی و فرهنگی آن شاید حتی تا سال ها باقی بماند.
اتفاقات همین دو هفته نخست لیگ برتر شاید نمونه بسیار خوبی از ماهیت و ذات فوتبال ایران باشد که به یک رویه و عرف در جامعه تبدیل گشته است. اعتراض پی در پی باشگاه ها، درگیری های مربیان و مدیران در ورزشگاه ها و در رسانه ها، صدور بیانیه های پی در پی و کُری خوانی های بی پایه و اساس که با چند برابر قدرت اصلی خود در فضای مجازی و بین هواداران بازنشر داده می شود، فوتبال ایران را به «ناکجاآباد» کشانده است.

صرفنظر از تأثیر پررنگ فضای کلی جامعه در این بداخلاقی ها و نقش باشگاه ها که هر کدام پسوند «فرهنگی» را یدک می کشند، می توان این پرسش را بیان کرد که سایر نهادها و متولیان فوتبال چه کار می کنند؟ چرا سازمان لیگ بعنوان برگزار کننده مسابقات لیگ برتر اقدام و پیشبینی خاصی برای پیشگیری از این اتفاقات ندارد.
فدراسیون فوتبال در سالهای اخیر به جای فرهنگ سازی، بر جنبه تنبیهی و قضایی ماجرا متمرکز شده است و درمان را جایگزین پیشگیری کرده؛ در حالیکه این اقدامات انضباطی هم تاثیری در رویه غلط فوتبال ایران نداشته و صرفا به درآمدزایی فدراسیون فوتبال کمک کرده است!
باشگاه ها نشان داده اند برای رسیدن بعنوان قهرمانی، کسب سهمیه آسیا و یا سقوط نکردن به لیگ دسته اول دست به هر کاری می زنند و برایشان هدف، وسیله را توجیه می کند. این عزم در باشگاه های ما برای پیشگیری از بداخلاقی ها وجود ندارد و آنها حتی ثابت کرده اند در اشتباهات، گاهی پشت مربی و بازیکن خود در می آیند.

تکلیف سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال هم که مشخص است و اگر اقدامی هم صورت گرفته، اثرگذار نبوده است. به راستی برای آخر دادن به این وضعیت و آرام کردن آتشفشان خشم و هیاهو، برای بازگرداندن فوتبال ایران به مسیر اخلاقی، برای کاهش تنش ها و درگیری ها و در یک کلام برای لذت بردن هواداران از این فوتبال چه کارهایی لازم است؟


منبع:

1399/09/04
16:16:52
5.0 / 5
1074
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی