مهر در گزارشی بررسی كرد؛

سرمایه سوزی در رده های پایه

سرمایه سوزی در رده های پایه

مسابقات قهرمانی جوانان جهان ۲۰۲۱ زنگ خطر و اخطار جدی را برای والیبال ایران به صدا در آورده است.به گزارش اخبار ورزشی به نقل از مهر، روند نزولی نتایج تیم های ملی والیبال بخصوص در چند ماه گذشته صدای منتقدان و کارشناسان را بیشتر از پیش در آورد. بعد از ناکامی تیم ملی بزرگسال در مسابقات لیگ ملت ها و المپیک توکیو که نتیجه بی برنامگی و ضعف مدیریت بود، تیم جوانان، مدافع عنوان قهرمانی هم از دور مسابقات کنار رفت و موفق نشد حتی به جمع ۸ تیم برتر دنیا صعود کند.
اوایل سال ۱۴۰۰ خبر انتخاب بهروز عطایی بعنوان سرمربی تیم های بزرگسال در قهرمانی آسیا و جوانان جهان مورد نقد خیلی از دلسوزان و خانواده والیبال قرار گرفت و خبرگزاری مهر در گزارشی با عنوان «انتخاب مبهم کمیته فنی فدراسیون والیبال / یک مربی برای دو تیم!» به این انتخاب واکنش نشان داد.
فدراسیون والیبال و کمیته فنی در حالی سکان هدایت دو تیم را به یک مربی سپرد که والیبال ایران از مربیان بزرگی مانند پیمان اکبری، ناصر شهنازی، رحمان محمدی راد، محمدرضا تندروان و … بهره می برد. والیبال ایران که چند سالی چوب بی ثباتی مدیریت را خورد انتظار داشت با حضور مجدداً محمدرضا داورزنی رنگ آرامش ببیند و رئیس فدراسیون جبران سالهای نبودش را کند اما شرایط بدتر شد و تصمیاتی از جلسات کمیته فنی و فدراسیون بیرون آمد که نقد خانواده والیبال و رسانه را به دنبال داشت.
تصمیمات کمیته فنی در نهایت با شکست مواجه گردید و اغلب اعضای کمیته فنی در اقدامی عجیب و قابل تأمل نه تنها مسئولیت تصمیمات خویش را بر عهده نگرفتند بلکه یا موضع سکوت در پیش گرفتند و یا زیر بار انتخاب نرفتند!
ناکامی تیم والیبال جوانان، مدافع عنوان قهرمانی در مسابقات جهانی نه از حیث نتایج بلکه از حیث استعدادیابی و پشتوانه سازی مورد نقد بسیاری است و زنگ خطر جدی را برای آینده این رشته به صدا در آورد. در ادامه گزارش به بررسی عملکرد نتایج سه دوره مسابقات نوجوانان و جوانان در مسابقات قهرمانی آسیا و جهان می پردازیم تا مخاطبان و مردم در جریان روند نزول نتایج قرار گیرند. سال مسابقات آسیایی رده سنی نوجوانان تیم شرکت کننده رده سنی جوانان سال ۲۰۱۴ مسابقات آسیایی سریلانکا قهرمان آسیا، بدون ست از دست رفته همان تیم دو سال بعد دوم آسیا در سال ۲۰۱۶، چین تایپه سال ۲۰۱۵ مسابقات جهانی آرژانتین مقام سوم جهان همان تیم دو سال بعد مقام پنجم در سال، ۲۰۱۷ چک سال ۲۰۱۷ مسابقات آسیایی میانمار مقام چهارم آسیا بدون بازیکنان اصلی همان تیم دو سال بعد قهرمان آسیا در سال ۲۰۱۸، بحرین سال ۲۰۱۷ مسابقات جهانی بحرین قهرمان جهان بدون شکست همان تیم دو سال بعد قهرمان جهان در سال ۲۰۱۹، بحرین سال ۲۰۱۸ مسابقات آسیایی مقام سوم آسیا همان تیم دو سال بعد برگزار نشد سال ۲۰۲۰( به علت کرونا) سال ۲۰۱۹ مسابقات جهانی تونس مقام پنجم همان تیم دو سال بعد حذف از مسابقات جهانی ۲۰۲۱ و کوشش برای مقام ۹ تا ۱۶
یکی از اهداف تیم های پایه انتخاب بازیکنانی است که با سرمایه گذاری بر روی آنها آماده ورود به اردوهای بزرگسال شوند تا تیم ملی پشتوانه محکمی برای آینده داشته باشد. بررسی عملکرد سه دوره گذشته رقابت های آسیایی و جهانی در رده نوجوانان و جوانان اخطار جدی برای والیبال ایران است. تیم های نوجوانان و جوانان در سه دوره گذشته به ترتیب زیر نظر محمد وکیلی و بهروز عطایی قرار داشتند. طبق روال رایج، هر سرمربی تیم را یک دوره در مسابقات آسیایی و سپس در مسابقات جهانی شرکت می دهد.
بازیکنان رده نوجوانان بعد از شرکت در رویدادهای آسیایی و جهانی وارد رده جوانان می شوند، البته امکان دارد در این بین تغییرات جزئی در نفرات رخ دهد اما با عنایت به هدف رده های پایه و سرمایه گذاری های انجام شده منطقی است که بازیکنان با تجربه و پخته ای که رویدادهای آسیایی و جهانی را در رده نوجوانان طی کرده اند وارد اردوهای جوانان شوند تا سرمایه گذاری ها بی نتیجه نماند و حقی ضایع نشود.
بررسی نتایج آماری سه دوره گذشته نشان داده است در رده جوانان شاهد افت نزولی بوده ایم (جدا از سال ۲۰۱۷ که همان ترکیب قهرمان نوجوانان جهان در مسابقات جوانان جهان ۲۰۱۷ قهرمان شدند). جدا از بحث نتیجه که در این گزارش خیلی مد نظر نیست نکته مهم و قابل تأمل علل ناکامی است. تیم والیبال جوانان هم اکنون در رقابت های جهانی بعد از ناکامی و حذف از مرحله گروهی برای عنوان نهم تا شانزدهمی در تلاش است.
محمود افشار دوست، عضو هیأت رئیسه فدراسیون والیبال در گفتگو با خبرنگار مهر ترس از باخت و استرس را از عوامل ناکامی تیم جوانان در مسابقات قهرمانی جهان دانست. افشار دوست عنوان کرد: اشتباهات بچگانه ناشی از استرس زیاد، ترس از باخت و عدم بازی تدارکاتی بسیار در نتایج ما تأثیرگذار بود. همین تیم اگر کمی باهوش تر بازی می کرد می توانست نتایج بهتری به دست آورد و تیم های بلژیک و آرژانتین را شکست دهد.
استرس زیاد و ترس از شکست کلید واژه مهمی است که باید توسط کارشناسان و دلسوزان صدمه شناسی و ریشه یابی شود. تیم نوجوانان در سال ۲۰۱۹ عنوان پنجمی جهان را به دست آورد و بازیکنانی در این تیم تجربه حضور در مسابقات آسیایی و جهانی را داشتند اما در پست پاسور که پست حساسی است و «مغز متفکر» تیم هم تلقی می شود هیچ یک از سه پاسور رده نوجوانان مورد استفاده قرار نگرفتند!
ایمان قلیچ با قد ۱۹۷ سانتی متر و تجربه حضور در بازی های آسیایی نوجوانان، عرفان نبی زاده با قد ۱۹۵ و سهیل مسعود با قد ۱۸۹ و تجربه حضور در مسابقات نوجوانان جهان جایی در تیم اعزامی به مسابقات قهرمانی جوانان جهان ۲۰۲۱ نداشتند و در این مسابقات از پاسوری با قد ۱۸۰ استفاده شد که هیچ تجربه مسابقات جهانی و آسیایی نداشت! سوال مهمی که مطرح می شود این است آیا وظیفه تیم های پایه شناسایی استعدادها و معرفی آنها به تیم بزرگسال نیست؟ چرا بازیکنانی که در رده نوجوانان در مسابقات مهم با میانگین قدی خوب به کار گرفته شده اند در رده جوانان کنار گذاشته می شوند؟
پاسوری که در مسابقات جهانی رونمایی گردید در حالی با قد ۱۸۰ مورد استفاده قرار گرفت که عملکرد بسیار ضعیفی داشت و جایگزین نفراتی شد که سرمایه گذاری زیادی بر روی آنها انجام شده بود. همینطور در کمال تعجب در بازی مقابل بلژیک به علت ضعف عملکرد پشت خط زن تیم، سرمربی از امیر حسین توخته (سرعتی زن) بعنوان پشت خط زن استفاده نمود. آیا مسابقات جهانی رویدادی برای تغییر پست است؟ چرا از سرمایه هایی که در رده نوجوانان حضور داشت نباید در این تیم استفاده می شد و نفراتی اعزام شدند که ضعف شدید آنها را در پست پاسور، دریافت و پشت خط زن دیده شد؟
ناصر شهنازی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره نتایج تیم والیبال جوانان و حذف از مرحله گروهی رقابت های قهرمانی جهان اظهار داشت: مسابقات جوانان همیشه برای پشتوانه سازی والیبال ایران معنا دارد و ثبات نتیجه خیلی حائز اهمیت نیست اما اعتقاد دارم بازیکنانی می توانند برای این رویداد انتخاب شوند تا آینده والیبال ایران را تضمین کنند. همه چیز در سایه قهرمانی آسیا گم شد و چون قهرمان شدیم دیگر گوش شنوایی وجود ندارد. باید نتایج تیم جوانان صدمه شناسی، حرف مردم و کارشناسان شنیده شود. مهم ترین دلیل این ناکامی انتخاب یک سرمربی برای دو رده سنی بود و هم استفاده از تعدادی بازیکنان در پست های غیرتخصصی!
رقابت های جوانان جهان زنگ خطر جدی در بخش سرمایه سوزی به صدا در آورد. بازیکنانی مانند امیر حسین توخته، بردیا سعادت، مرتضی شریفی، امیرحسین اسفندیار، علی اصغر مجرد و… که امروز شاهد حضور آنها در تیم های بزرگسال هستیم نتیجه شناسایی و کار در رده نوجوانان بودند. رده نوجوانان اگر سهمی در کشف استعدادها دارد باید رده جوانان هم به کمک آید و سهمی در کشف استعدادها داشته باشد نه این که سرمایه سوزی رخ دهد و حق بازیکنان ضایع شود و کشف استعدادی هم صورت نگیرد!
فدراسیون والیبال و کمیته فنی که مسئول انتخاب سرمربی برای دو رده سنی هستند علاوه بر سرمایه سوزی در بخش مربیان، پاسخگوی تصمیمات بی اثر خود باشند.


منبع:

1400/07/07
10:03:44
5.0 / 5
214
تگهای خبر: المپیك , بازیكن , تخصصی , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی