بدهی های استقلال و پرسپولیس مانع ورودشان به فرابورس شد

بدهی های استقلال و پرسپولیس مانع ورودشان به فرابورس شد

به گزارش اخبار ورزشی معاون پذیرش فرابورس ایران درباره روند پذیرش دو تیم باشگاهی استقلال و پرسپولیس در فرابورس اظهار داشت: استقلال و پرسپولیس درحال حاضر درحال طی پروسه سهامی عام شدن نزد سازمان بورس هستند.به گزارش اخبار ورزشی به نقل از فرابورس ایران، حجت اسماعیل زاده، درباره روند پذیرش دو تیم باشگاهی استقلال و پرسپولیس در فرابورس اظهار داشت: مدت هاست بحث ورود دو تیم ورزشی استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه وجود دارد و در ابتدا بحث پذیرش این شرکتها در بازار اصلی مطرح بود، اما باتوجه به مختصات مالی غیراستاندارد این دو تیم ورزشی، آنها امکان حضور در بازار اصلی را ندارند و پس از جمع بندی ها قرار شد این شرکتها بعد از درج، ابتدا وارد بازار پایه شوند.
اسماعیل زاده با اشاره به این که این شرکتها به سبب شرایط خاص و خاصیت هایی که دارند دارای پروسه کندی در پذیرش هستند، اظهار داشت: هم اکنون نیز دو تیم استقلال و پرسپولیس پروسه سهامی عام شدن را در سازمان بورس طی می کنند و درصورتی که طی این پروسه با سرعت صورت گیرد و به سهامی عام تبدیل شوند در کمیته درج فرابورس مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
وی درباره زمان ورود این دو تیم به بازار سرمایه اظهار داشت: درباره اینگونه شرکتها نمی توان زمان دقیقی را اعلام کرد، اما استقلال و پرسپولیس درحال حاضر درحال طی پروسه سهامی عام شدن نزد سازمان بورس هستند.

معاون پذیرش فرابورس ایران با اشاره به این که تا اختتام آذرماه ۲۸ جلسه هیئت پذیرش برگزار شده که میانگین ماهانه سه الی ۴ جلسه بوده است، اظهار داشت: حاصل این جلسات پذیرش تقریباً ۳۰ شرکت در فرابورس بوده که متوسط سرمایه ثبت شده هر شرکت حدود ۱، ۲۰۰ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به این که طی ۹ ماهه امسال ۳۲ شرکت پذیرش و به مرحله درج رسیده اند، اضافه کرد: این نمادها به تدریج آماده عرضه می شوند، همین طور ۱۳ شرکت هم در این ۹ ماه عرضه اولیه و گشایش نماد شده اند، بدین سان که ۳ شرکت با ارتقا از بازار پایه به بازارهای اصلی فرابورس، گشایش نماد و ۱۰ نماد هم عرضه اولیه شدند.

اسماعیل زاده با اشاره به این که ۱۰ نماد فوق تامین مالی بیش از ۳ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان را در فرابورس رقم زدند، اظهار داشت: طی این مدت ۶ شرکت هم پذیره نویسی شده که شامل ۵ شرکت بیمه ای و یک شرکت تامین سرمایه بوده و مجموعاً حدود ۵۲۰ میلیارد تومان هم بوسیله پذیره نویسی تامین مالی کردند.

معاون پذیرش فرابورس ایران با اشاره به این که در ۹ ماهه امسال ۷ شرکت در بازار پایه درج شده و ۴ معامله در بازار دارایی فکری در حال انجام می باشد، افزود: هم اکنون روی شرکت های بازار پایه برای انتقال به بازار اصلی تمرکز شده تا با بررسی آنها، شرکت هایی که حائزشرایط بودند به بازار اصلی منتقل شوند. در روند این بررسی ها ۶ شرکت پذیرش و در ماه های آتی به بازارهای اصلی منتقل شدند.
وی درباره پروسه ورود شرکت پروژه ها به بازار سرمایه اظهار داشت: این شرکتها چارچوب و دستورالعمل مشخصی دارند که توسط سازمان بورس ابلاغ گردیده و هدف این است که امکان توسعه بازار اولیه و تامین مالی شرکتها از محل سرمایه های خرد برای توسعه پروژه هایی که در نقطه شروع هستند، برقرار شود. حداقل سرمایه شرکت پروژه ها باید ۵۰۰ میلیارد تومان باشد و در قالب شرکت سهامی عام در شرف تأسیس درخواست خودشان را ارائه نمایند.

اسماعیل زاده با اشاره به اینکه، شرکت های پروژه در قدم اول کلیات طرح را جهت بررسی به هیأت پذیرش ارسال می کنند، اظهار داشت: درصورتی که هیئت پذیرش فرابورس با طرح موافقت کند برای دریافت مجوز پذیره نویسی به سازمان بورس ارجاع داده می شود و پس از دریافت مجوز، پذیره نویسی آن در فرابورس انجام می شود.

وی با اشاره به این که دستورالعمل مربوط به شرکت پروژه ها مختصات مشخصی دارد، اظهار داشت: در این دستورالعمل حداقل سود مشخص شده و نظارت هایی مثل ناظر فنی، ناظر مالی و کارشناس رسمی دارد، در مجموعاً تلاش بر این است که دستورالعمل بهینه شود، البته دستورالعمل امکان تغییر بیشتر دارد و در همین راستا پیشنهادهایی برای سازمان بورس ارسال شده و در ماه های پیش رو دستورالعمل بهبودهایی خواهد داشت.


منبع:

1400/10/21
00:00:39
5.0 / 5
82
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی