رازگشایی فنی ناصر ابراهیمی از نقش ماهینی در افكار برانكو!

رازگشایی فنی ناصر ابراهیمی از نقش ماهینی در افكار برانكو!

اخبار ورزشی رازگشایی فنی ناصر ابراهیمی از نقش ماهینی در افكار برانكو!


زاوش محمدی: ناصر ابراهیمی یكی از پیشكسوتان باشگاه پرسپولیس است كه همیشه دغدغه این تیم را داشته است. كسی كه پرسپولیس در زمان او و علی پروین در اوج قرار داشت و كلی ركورد و نتیجه خوب به دست آورد. این روزها اما بعضی كارشناس ها می گویند علی رغم نتیجه ای كه تیم برانكو می گیرد اما ضعف های اساسی در تركیب دارد. درباره این مسائل با ناصر ابراهیمی به گفت وگو نشستیم كه كار به خاطره بازی رسید و سال های طلایی پرسپولیس علی پروین و ناصر ابراهیمی.
وضعیت این روزهای پرسپولیس را چگونه می بینید؟ قهرمانی این تیم در لیگ برتر مسجل شده ولی در بازی با السد و استقلال شكست خوردند، به نظر شما مقصر بازیكنان هستند یا چینش برانكو و كادر فنی در این دو دیدار ایراد داشته است؟
وقتی تیمی آغاز به برد می كند دیگر از مربی چنین سوالی نمی گردد. هر چقدر هم كه تیم ضعف داشته باشد كسی سوالی در این مورد از هیچ مربی نمی پرسد. مثل یكی از همین بازی های كشورهای عربی كه 3-0 بردن و در بازی بعدی ضعف داشتند و باختند. من همیشه اعتقاد دارم فوتبال روی دست هافبك ها می چرخد. چرا هافبك ها را زیاد می كنند؟ از چندین سال پیش كه فوتبال را ببینید همه تیم ها با یك هافبك بازی می كردند، بعد شد 2 هافبك و 3 هافبك و حالا هم كه 4 هافبك و...، حتی منچستر سیتی الان با 6 هافبك بازی می كند و دفاع های كناری را هم جزو خط هافبك حساب می كنند. هافبك های پرسپولیس الان دارند ضعیف ترین بازی های خویش را عرضه می دهند، همه آن ها حالت دفاعی دارند و الان دلیل اصلی مشكل این تیم همین است.

درست است. الان هم ربیع خواه و هم كامیابی نیا دفاعی هستند.
خیلی ها از بازی ربیع خواه خوششان نمی آید ولی من به شخصه بازی او را می پسندم ولی اگر ربیع خواه در زمین است كامیابی نیا نباید باشد و اگر كامیابی نیا در زمین بازی می كند ماهینی نباید بازی كند. ماهینی دفاع كناری است ولی برانكو به سبك بازی او علاقه زیادی دارد، نمی خواهد كه او بیرون از تركیب باشد.به همین دلیل حتی اگر شده باشد فرد دیگر را قربانی كند، این كار را می كند تا ماهینی بازی كند. ماهینی اگر دفاع راست باشد، صادق محرمی جوان از بین می رود، اگر دفاع چپ بازی كند، انصاری از بین می رود. همه این مشكلات برای یك مربی به وجود می آید ولی او این مسائل را مدیریت می كند و اعتقاد عجیبی دارد كه تیم گل نمی خورد، تیم اگر گل نمی خورد، به علت هافبك های دفاعی خوب است ولی مربی به نظرم باید بیشتر به فكر فاز حمله باشد. ربیع خواه باید در پست خودش توپ های وسط زمین را جمع و در كار دفاعی شركت نماید و كامیابی نیا هم توپ پخش كن تیم باشد. ما حالا به آن طرف قضیه نگاه می نماییم، در استقلال دو بازیكن هستند كه این روزها به خوبی دارند این كار را انجام می دهند، منظورم جپاروف و امید ابراهیمی است. در پرسپولیس بنده هم این مكمل وجود داشته است. شما فرض كنید مدت ها استیلی و حسین عبدی در وسط بازی می كردند. استیلی و كاویانپور یا حلالی یا كریم باقری و.... پرسپولیس تقسیم كننده خوب ندارد كه بازی را خوب بچرخاند و با حوصله كار كنند. كار دفاع الان شده فقط برای علیپور بلند بزنند او گل بزند، به نظرم باید بیشتر با هافبك ها بازی كرد و در بازی پاس های بیشتری داد.
به نظر شما همین مبحث سبب نشده كه خیلی از تیم ها دست پرسپولیس را بخوانند؟
مسئله مهم انگیزه است. از زمانی كه پرسپولیس قهرمانی اش در لیگ برتر قطعی شده، حتی ما دیگر جلوی سیاه جامگان هم خوب بازی نكردیم. الان دو سال است كه در جام حذفی به دست تیم های ضعیف پرسپولیس حذف می گردد و این اصلا برای یك تیم قهرمان خوب نیست. حدودا اغلب مربی های داخلی هم این مورد را متوجه شدند كه اگر سال بعد به همین شكل باشد، شما نمی توانید پرسپولیس را قهرمان كنید. برای پرسپولیس خیلی سخت می گردد كه با همین بازیكنان سال بعد هم نتیجه بگیرد.
به نظر شما برانكو كار درستی می كند كه یك هافبك بازی ساز مثل مسلمان را از تیم كم كرده؟
مسلمان بازیكن خوبی است اما او هم نمی تواند كار جپاروف و ابراهیمی در استقلال را در پرسپولیس انجام دهد. طراح خیلی در یك تیم مهم است، كه به نظرم پرسپولیس درحال حاضر آن بازیكن طراح را در اختیار ندارد. همه هافبك های پرسپولیس میل به گلزنی دارند و این برای این تیم خوب نیست، باید كسی در تیم باشد كه بتواند تیم را بچرخاند و خوب مهاجمان را تغذیه كند. الان دیگر همه مربیان فهمیدند و می گویند به علت اینكه هافبك های پرسپولیس دفاعی هستند پس باید به آن ها هجوم بیاوریم. پرسپولیس باید تنوع را در بازی های خود بیشتر كند. من به برانكو سفارش می كنم باید وسط زمین خویش را تقویت كند و بازیكنی خونسرد و با توانایی بالا جذب نماید.
عده ای معتقدند برانكو به خاطر یك سری مسائل با محسن مسلمان لج و او را از تركیب خود خارج كرده تا برای او تنبیهی در نظر گرفته باشد. در زمان شما هم چنین مسائلی وجود داشت؟
من 12 سال مربی تیم ملی بودم با هیچ كس درگیر نشدم و هیچكس هم با من درگیر نشد. كی روش هم چنین كاری را كرد. كی روش از بهترین مربی های حال حاضر جهان است ولی نباید با رحمتی چنین رفتاری می كرد. رحمتی وقتی آن كار را انجام داد و بعد عذر خواهی كرد، كی روش باید او را می بخشید. در همه جای دنیا مواردی از این دست بوده و باید با آن ها كنار آمد. اگر مسلمان كاری كرده كه برانكو او را كنار بگذارد، پس دارد از خودشان انتقام می گیرند. یعنی یك بازیكن خوب و بازی ساز را كنار بگذارد كه او را تنبیه كرده باشد، خیر ما مربی ها چنین چیزی را نمی پسندیم. برانكو اگر با مسلمان مشكل دارد او را بفروشد. او از طرفی خواستار تمدید با مسلمان است و از سوی دیگر او را بازی نمی دهد.
منظور شما در واقع این است كه برانكو با بازی ندادن به مسلمان به خودش ضربه می زند.
دقیقا
دوره شما هم چنین اتفاقاتی رخ داده بود؟ یادم است زمانی آقای پروین انصاریان و هاشمی نسب را بازی نمی داد.
من در دوران خودم هیچ مشكلی با هیچ كسی پیدا نكردم. من 5 سال آن جا بودم و هر 5 سال پرسپولیس قهرمان شد و فقط 1 سال دوم شدیم. سوم آسیا و قهرمانی جام حذفی از افتخارات من در پرسپولیس است. روزی كه هاشمی نسب خواست از این تیم برود، بیشتر از همه با من مشورت كرد.
شما به او چه سفارش ای كردید؟ برود یا بماند؟
من به علی پروین گفتم او 120 میلیون پول می خواهد و استقلال به هاشمی نسب می دهد، وی خاطرنشان كرد ما نمی توانیم بدهیم. دیدید كه او با خوبی و خوشی از پرسپولیس جدا شد و به استقلال رفت.
هاشمی نسب گفته از 20 نفر كه در پرسپولیس بودند خیلی دلخور است و به خاطر آن ها از این تیم جدا شده است.
خیر. او بازیكن بسیار خوش اخلاقی بود. اگر با بازیكنان مشكلی داشته بحثش جدا است اما فكر نمی كنم با مربیان مشكلی داشت. او با من و پروین خیلی راحت صحبت كرد. ما گفتیم در 2 سال 80 میلیون بیشتر به تو نمی توانیم بدهیم و اگر استقلال در 2 سال 120 میلیون به تو می دهد می توانی بروی. همه دیدند كه او رفت و به ما هم گل زد و غش هم كرد و.... به هر حال به نظرم مربی نباید بازیكن را دلسرد و طرد كند.
هاشمی نسب در مصاحبه اخیرش در نود اظهار داشت: «دربی بهترین مكان برای انتقام گرفتن است.»
این یك واقعیت است.هم ما این حرف را می زدیم و هم خدابیامرز منصور پورحیدری. ما می گفتیم آقا به هر تیمی می بازید، ببازید ولی به استقلال نبازید و استقلالی ها هم همین مسئله را داشتند. این تنها بازی است كه همیشه 100 هزارنفر كامل به استادیوم می آیند و حساس ترین بازی فصل است مثل خیلی از دربی های مهم دیگر در دنیا. به نظر من دربی را باید برای دل هواداران بازی كرد و این بازی را به هیچ وجه نباید ببازید.
نظرتان درباره حواشی اخیر كی روش چیست؟ از مشاجره با علی كریمی تا دیگر مسائل، به نظر شما این كار درست است؟
كی روش با این رفتارهایش نشان داد كه ایرانی پسند نیست. مجید صالح را فرستادند پیش كی روش كه چیزی یاد بگیرد اما او صالح را فرستاد روی سكو، فرهاد مجیدی و علی كریمی و خیلی های دیگر به همین شكل از تیم ملی كنار گذاشته شدند. نكونام را از كاپیتانی برداشت و آورد كنار دست خودش، بعد او را هم كنار گذاشت و حتی همین بار آخر افشین پیروانی بعنوان مدیر تیم را كنار گذاشت. ماركار آقاجانیان را با وساطت دیگران نگه داشت چون پیرو یك دین بودند و.... كی روش در این سال ها یك جلسه با مربیان لیگ برتر نگذاشته است. همه جای دنیا مربیان تیم ملی با مربیان باشگاهی تعامل می كنند ولی در ایران این شكل نیست. ایشان تا الان یك كلاس درس هم برگزار نكرده است. رییس فدراسیون هر چی كی روش بگوید، می گوید «چشم»، حالا اگر یك مربی ایرانی چنین خواسته ای داشته باشد، می گویند نداریم و نمی گردد و.... زیر ساخت ها خوب نیست. ما فوتبالی نداریم، كدام بازی به مردم می چسبد؟ سیاه جامگان با پرسپولیس بازی می كند به مردم كیف می دهد؟ خیر. ما یك ستاره مثل علی كریمی، علی دایی و خداداد عزیزی و... نداریم.
41258

1396/12/23
14:24:00
5.0 / 5
4582
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی