معمای ایران در آستانه روسیه ۲۰۱۸

معمای ایران در آستانه روسیه ۲۰۱۸

اخبار ورزشی معمای ایران در آستانه روسیه ۲۰۱۸


نوید صراف: بیایید با هم روراست باشیم؛ آخرین باری كه توانستیم از كارلوس كی روش، سرمربی تیم ملی ایران در مورد یكی از تصمیمات عجیبش سوال بپرسیم كِی بود؟ آخرین باری كه سرمربی پرتغالی خویش را موظف به پاسخگویی در مورد اقداماتش دید، به چند سال پیش برمی گردد؟ واقعیت این است كه كی روش عادت كرده از دلایل ایده هایش سخنی نگوید و اگر سوالی هم پرسیده شود یا بی پاسخ می ماند یا به حاشیه رانده می گردد.
یكی از اقدامات عجیب كی روش در آستانه جام جهانی، تغییرات عمده در تركیب تیم ملی است. در حالیكه اغلب تیم های جهان، تركیب اصلی خویش را در جام جهانی مشخص كرده اند و در بازی های تداركاتی، تاكتیك های خویش را مورد آزمون قرار می دهند، تیم ملی ایران در بازی تداركاتی با تیم ملی تونس، با تغییرات عمده در تركیب اصلی به میدان رفت. گویا كی روش كه بیش از 7 سال از حضورش در راس كادر فنی تیم ملی ایران می گذرد، هنوز تركیب اصلی تیمش را هم شناسایی نكرده و این در حالی ست كه كمتر از 3 ماه دیگر، تیم تحت رهبری اش باید در یكی از سخت ترین گروه های جام جهانی، در مقابل رقیبان نام دار و قدرتمندی به میدان برود. دلایل پشت پرده از دعوت ناگهانی از بازیكنانی همچون محمدرضا خانزاده، عدم دعوت از استیون بیت آشور با وجود درخشش در لیگ MLS و تغییرات مختلف دیگر در تركیب تیم ملی، سوالاتی ست كه در ذهن فوتبال دوستان نقش بسته است.
در همین راستا بد نیست نگاهی بیاندازید به برنامه ریزی و تركیب 4 تیم بزرگ حاضر در روسیه 2018 تا بیشتر متوجه شرایط عجیب تیم ملی شوید. بدین سان شاید در یك واكنش سنت شكن، اینبار كی روش بر خلاف گذشته، به سوالاتی پیرامون این اقدامات عجیبش، پاسخ دهد.
تیم ملی آلمان
با خداحافظی ستارگانی همچون فیلیپ لام، میروسلاو كلوزه و باستین شواین اشتایگر پس از قهرمانی تیم ملی آلمان در جام جهانی 2014، درب های تیم تحت رهبری یواخیم لوو به روی بازیكنان جوان باز شد. یوگی با دعوت از بازیكنان مختلف در فاصله بین سال های 2014 تا 2017، موفق شد جایگزین های مناسبی برای ستاره های سابق و حتی بازیكنان نزول یافته اش پیدا كند. تیمو ورنر (لایپزیك)، لارس استیندل (مونشن گلادباخ) و لئون گورتزكا (شالكه) همچون بازیكنانی بودند كه با شایستگی به پیراهن «مان شافت» رسیدند و با همین بازیكنان بود كه آلمان در غیاب 10 ستاره اصلی اش، موفق به فتح جام كنفدراسیون ها شد.
بازیكنانی همچون یولیان برنت، نیكولاس سوله و آنتونیو رودریگر هم كسانی هستند كه اكنون خودشان را میان نسل طلایی یك دهه قبل آلمان كه توسط خود لوو كشف شده بودند، جا كرده اند. مانشافت اكنون تلفیقی ست از جوانی 23 ساله همچون كیمیچ و ستاره های با تجربه و پخته ای مثل كروس، هكتور و مولر با 27 سال سن.
اما نكته كلی اینجاست كه این تیم از سال 2017 تابحال (طی یك سال گذشته) با كمترین تغییر راهی دیدارهای تداركاتی شده و طبق نظر كارشناسان با حفظ شاكله اصلی و كمترین تغییر در زمان باقی مانده، راهی جام جهانی روسیه 2018 خواهد شد. مانشافت در بازی های دوستانه اش تقریباً با تركیب اصلی راهی میدان می گردد تا بازیكنان بیشتر به هماهنگی و شناخت از یكدیگر برسند.
تیم ملی اسپانیا
بعد از ناكامی تیم ملی اسپانیا در یورو 2016 و بازنشستگی ویسنته دل بوسكه از هدایت لاروخا، خولن لوپتگی بعنوان سرمربی ماتادورها انتخاب گردید. این مربی 51 ساله در روز ورودش به تیم ملی اعلام نمود كه قرار ندارد تحول عظیمی در تركیب لاروخا تولید كند و بیشتر تمركز خویش را روی پیشرفت و بهبود عملكرد تیم قرار می دهد. لوپتگی همینطور افزود كه نحوه بازی تیم را هم دستخوش تغییر نمی كند و با همین سبك، با اسپانیا افتخارات گذشته را تكرار خواهد نمود.
با این حال سرمربی ماتادورها در زمان حضورش روی نیمكت تیم ملی تا ماه فوریه 2017 (بیش از یك سال پیش)، چند بازیكن همچون كپا (دروازه بان 23 ساله اتلتیك بیلبائو)، آلبارو آدریوسولا (مدافع 22 ساله رئال سوسیداد)، ماركوس آسنسیو (هافبك 22 ساله رئال مادرید)، سائول (هافبك 22 ساله اتلتیكو مادرید)، رودریگو (مهاجم 27 ساله والنسیا)، یاگو آسپاس (مهاجم 30 ساله سلتاویگو) و البته لوكاس واسكس (مهاجم 26 ساله رئال مادرید) را به تیم ملی فرا خواند و از آن زمان تاكنون، این بازیكنان به تناوب در كنار ستاره های پیشین و ثابتی همچون ایسكو، كارواخال، راموس، اینیستا، پیكه، سیلوا، كوكه، كاستا و موراتا به میدان رفتند تا لوپتگی به تركیب اصلی مد نظرش جهت حضوری قدرتمند در جام جهانی دست یابد.
در دیدار اخیر اسپانیا برابر آلمان، می توان اظهار داشت كه لوپتگی، تقریباً تركیب اصلی تیم اش را راهی میدان كرد و بعید است به نفرات كنونی لاروخا، بازیكن جدید افزوده شود مگر آنكه مصدومیتی برای بازیكنان فعلی پیش آید.
تیم ملی انگلیس
با شكست عجیب مقابل تیم ملی ایسلند در یك هشتم نهایی یورو 2016 و حذف از رقابت ها، پرونده روی هاجسون در تركیب تیم ملی انگلیس بسته شد. در ادامه، حضور سم آلاردایس بعنوان جانشین هاجسون روی نیمكت انگلیس همانقدر عجیب بود كه استعفایش پس از تنها 67 روز. درست در همان روز یعنی 27 سپتامبر 2016، هدایت «سه شیر» به دستان گرت ساوت گیت، سرمربی وقت تیم زیر 21 ساله های انگلیس سپرده شد.
با حضور ساوت گیت، تغییرات در تركیب تیم ملی انگلیس شروع شد و این مربی 47 ساله، بیش از 10 بازیكن جدید را به تركیب تیم افزود. بازیكنانی كه اكنون اكثرشان زیر 25 سال سن داشتند و بدین سان بود كه روند جوانگرایی در سفیدپوشان انگلیس شروع شد. البته این نكته نباید دور از چشم بماند كه اغلب این تغییرات در خط دفاعی و میانی انجام شد و الان پس از گذشت تقریباً 2 سال، تركیب اصلی انگلیس برای حضور در جام جهانی مشخص شده است. انگلیس در انتخابی جام جهانی 2018، با حضور این بازیكنان جوان در كنار ستارگانی چون هری كین، دله اَلی و رحیم استرلینگ، عملكرد خوبی از خود نشان داد و صعودی مقتدرانه به جام جهانی داشت.
در این بین تنها تكلیف پست دروازه بانی مشخص نشده و ساوت گیت از دروازه بانان انگلیس خواسته تا در فرصت باقی مانده، خودشان را به بهترین نحو نشان دهند تا برای جام جهانی به تیم ملی این كشور دعوت شوند.
تیم ملی آرژانتین
بعد از حضور خورخه سمپائولی در راس كادر فنی تیم ملی آرژانتین، تغییرات گسترده ای در تركیب تیم بوجود آمد. تغییراتی كه البته نزدیك بود به قیمت عدم صعود «آلبی سلسته» به روسیه 2018 تمام شود كه با درخشش ستاره های اصلی آرژانتین و در راس آنها لیونل مسی، از وقوع یك فاجعه در فوتبال آرژانتین جلوگیری شد و سرانجام لئو و یارانش جواز حضور در روسیه را كسب كردند.
بعد از صعود به جام جهانی، سمپائولی به ندرت دست به تغییر و تحول در تیم اش زد و تنها بحث پیرامون تیم ملی، حضور ایكاردی و ایگواین است كه در رسانه ها مطرح می گردد و باید دید در فهرست نهایی چه نام كدام یك در كنار ستاره های اصلی قرار می گیرد. البته اصلاً بعید نیست كه سمپائولی هر دو بازیكن را هم با خود به مسكو ببرد. نكته اصلی در مورد تیم ملی آرژانتین همانند نمونه های فوق، مشخص بودن شاكله اصلی تیم از تقریباً یك سال پیش تابحال است. 41258

1397/01/05
12:20:14
5.0 / 5
5251
تگهای خبر: بازیكن , فوتبال , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
اخبار ورزشی

Sport Event اخبار ورزشی
sportevent.ir - تمامی حقوق سایت اخبار ورزشی محفوظ است

SportEvent اخبار ورزشی

خبرها و اتفاقات روز ورزشی